Případ Rodinné záložny je u soudu

Krach Rodinné záložny, druhé největší kampeličky v tuzemsku, je po pěti letech od zavedení nucené správy před soudem.
Krajský soud v Brně tak začal posuzovat, jak se na krachu této záložny, které více než dvanáct tisíc klientů svěřilo vklady ve výši téměř dvou miliard, podílelo devět jejich vrcholných manažerů. Podle státního zástupce totiž záložně způsobili nevýhodnými obchody škodu ve výši převyšující 450 miliónů korun.

Obchody s akciemi

Obžaloba devět manažerů Rodinné záložny viní například z toho, že v době, kdy měly kampeličky ze zákona zakázáno nabývat akcie cizích obchodních společností, obchodovali s akciemi slovenské společnosti Doprastav.
Záložna navíc nakoupila akcie stavební firmy až trojnásobně dráž, než byla jejich skutečná tržní cena. "Celková škoda, kterou manažeři záložně způsobili, je 450 miliónů korun," uvedl v České televizi už dříve státní zástupce Milan Horváth.
Manažeři včetně bývalého generálního ředitele záložny Milana Oczadlého, kteří se ke krachu kampeličky odmítají vyjádřit, tak opakovaně podle obžaloby porušovali povinnosti při správě cizího majetku. Za to jim hrozí tresty v rozmezí od dvou do osmi let.
V konkursním řízení bylo podle zprávy konkursního správce Františka Mozgy za rok 2004 v případu Rodinné záložny uznáno přes třináct tisíc pohledávek ve výši převyšující 1,8 miliardy korun. V devětašedesáti případech se pak lidé soudí o uznání svých pohledávek vůči záložně. Případ Rodinné záložny bude posuzovat také Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kam se obrátili bývalí členové záložny.
Soudní jednání bude kvůli počtu obviněných i složitosti případů zdlouhavé. Soud zatím po přečtení obžaloby jednání o vině či nevině manažerů odložil a další jednání nařídil na září letošního roku.

Složité soudy s manažery

Z více než 110 kampeliček, které v devadesátých letech fungovaly na tuzemském trhu, nyní po splnění podmínek Evropské unie jich už na trhu působí pouze dvacet. Většina skončila v konkursu nebo v likvidaci, soudům se zatím podařilo dořešit jenom některé případy.
Vrchní soud tak letos v červnu potvrdil tresty za krach Doudlebské družstevní záložny. Prokuristu kampeličky Miroslava Mrkvana a jeho syna poslal soud na devět a pět let do vězení, Mrkvan navíc musí zaplatit náhradu škody ve výši 24,5 miliónu korun.
Soud už také potrestal předsedu představenstva družstevní záložny Pria, která patřila mezi sedm největších kampeliček, Františka Zoubka za špatné hospodaření šesti roky vězení a třímiliónovou pokutou. Zoubek se proti rozsudku odvolal. Část členů kampeličky Pria navíc kvůli krachu zažalovala Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva a chce vysoudit přes miliardu korun.
Komplikace provází i soudní jednání u dalších dvou velkých záložen. Bývalý generální ředitel První pražské družstevní záložny Petr Bubeníček sice odešel kvůli podvodu za 276 miliónů od soudu s devítiletým trestem, do vězení ale nenastoupil. Policie nyní dostala od soudu příkaz, aby Bubeníčka našla.
U největší tuzemské kampeličky, Českomoravské družstevní záložny, kterou její manažeři měli připravit o 300 miliónů korun, se dokonce celé soudní projednávání případu zastavilo. Mohl za to spor krajských zastupitelů v Moravskoslezském kraji, kteří odmítli potvrdit ve funkci soudního přísedícího Václava Fabiána pro jeho komunistickou minulost. Proces, který se vleče už několik měsíců, má s osmi obžalovanými pokračovat v Ostravě dnes.

Nedokonalé zákony

Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ke krachu kampeliček přispěly velkou měrou nedokonalé a nedostatečné zákony. "Úřad pro dohled nad družstevními záložnami neměl možnost celý sektor efektivně kontrolovat a neměl ani dostatečné personální a materiální vybavení," uvedl NKÚ ve zprávě.
Podle NKÚ pohledávky státu za Úřadem pro dohled nad družstevními záložnami dosáhly ke konci loňského roku 113 miliónů korun a pohledávky za Zajišťovacím fondem družstevních záložen osmi miliard korun. Zástupci NKÚ však ve zprávě uvedli, že naděje na uhrazení těchto pohledávek v současnosti neexistuje.

Družstevní záložny

Situace kampeliček
47 družstevních záložen je v likvidaci
34 v konkursu
10 letos na jaře nesplnilo přísnější normy Evropské unie a šli do likvidace
20 jich vyhovělo unijním pravidlům a mohou ve své činnosti pokračovat
Soudní případy
Rodinná záložna - před soudem 9 manažerů, kteří měli způsobit škodu ve výši téměř půl miliardy korun
Českomoravská družstevní záložna - obžalováno pět lidí z vedení za škodu ve výši asi 300 miliónů; soud zatím nejedná kvůli sporům o přísedícího
Družstevní záložna Pria - šéf František Zoubek odsouzen na 6 let vězení a pokutě ve výši tři milióny korun; škoda ve výši 23,3 miliónu korun; Zoubek se odvolal
Doudlebská družstevní záložna - soud odsoudil Miroslava Mrkvana na devět let vězení a náhradě škody ve výši 24,5 miliónu korun; škoda byla přes 94 miliónů
První pražská družstevní záložna - šéf Petr Bubeníček odsouzen na devět let, skrývá se; zakladatel Martin Říha odsouzen na jedenáct let, uprchl; škoda dosáhla 276 miliónů