Pokud stát neobnoví dočasně zmrazenou výchovu nových žalobců, začne práce státního zastupitelství výrazněji váznout. A to už příští rok. Vyplývá to z podrobných rozborů složení státních zastupitelství, které mají HN k dispozici. "Kdyby stát chtěl v roce 2006 obsadit všechna naplánovaná místa, nebudou mu na to současní čekatelé stačit," uvádí analýza státních zastupitelství.
Včerejší schůzka ministra spravedlnosti Pavla Němce se zástupci žalobců žádné konkrétní řešení nepřinesla. Ministr pouze slíbil, že se pokusí žalobcům pomoci.

Efektivní justice stále není
Podle dlouhodobého plánu Ministerstva spravedlnosti má na zastupitelstvích pracovat 1272 žalobců, jenže každé sedmé místo není obsazené. Před rokem totiž bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák kvůli úsporám zastavil přijímání nových lidí. Noví čekatelé, kteří nesmějí být kvůli stopstavu přijati, mohou jako pomocníci na státním zastupitelství pracovat pouze rok od složení závěrečné zkoušky. Pak si musí hledat jinou práci.
"Jedné naší čekatelce vyprší povolená lhůta pro práci už v říjnu, o dalšího člověka můžeme přijít na začátku příštího roku," upozorňuje náměstkyně Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Láznová.
Neúplný počet žalobců se také potýká s tím, že od státu dostává stále více úkolů. Státní zástupci například kromě dřívějších povinností musí dohlížet i na diagnostické ústavy pro dětské delikventy.
Němec sice chystá studii nazvanou Efektivní justice, která by mohla stopstav zrušit, ale vládě ji dosud nepředložil. "Už se vše dokončuje, po vládních prázdninách na konci léta to bude připravené k projednání," sdělil mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Němec zatím Unii státních zástupců přislíbil, že se pokusí stopstav odblokovat a žalobce požádal o podporu.

Ženy odcházejí k dětem...
Situace na státních zastupitelstvích je však horší, než ukazuje počet neobsazených míst. Žalobců totiž chybí víc. Například 34 žen je na mateřské dovolené. V tabulkách figurují jako pracující, ale ve skutečnosti jsou doma. Nová posila místo nich přijít nemůže, přestože v systému zůstávají během jejich péče o děti volné peníze. "Na místo státní zástupkyně, která je na mateřské dovolené, nelze přijmout zástup," říká viceprezident Unie státních zástupců Martin Omelka. "Do kanceláře posilu nabrat můžeme, ale na post státního zástupce už ne," dodává Láznová.
V podrobné statistice pražského státního zastupitelství tvoří ženy do čtyřiceti let, u kterých se dá předpokládat odchod na mateřskou dovolenou, třetinu celkového počtu žalobců. Podle Láznové je v dalších regionech složení týmů žalobců obdobné.
Žalobci ale ubývají i z druhé strany. Téměř sto státních zástupců je v důchodovém věku a každému třetímu už bylo přes padesát let.

...starším neslouží zdraví
"Je potřeba počítat s tím, že s rostoucím věkem přibývá nemocí, které navíc umocňuje nutné pracovní nasazení. Nemocní lidé opět neodčerpávají peníze na mzdy, ale náhradníci za ně přijít nemohou," uvedla Láznová.
"Zažívám to na vlastní kůži. Starší kolegyně nápor nezvládají a já po nich, samozřejmě neoficiálně, přebírám jejich agendu," říká čekatelka na místo žalobkyně. Z obavy, aby to neohrozilo její případné jmenování, si nepřeje zveřejnit jméno.
Štěpánka Láznová, která se personalistikou zabývá šest let, upozorňuje i na nesoulad mezi obsazením míst soudců a žalobců. "I když i na soudech chybějí lidé, mají obsazeno více míst. Takový soud zvládá více jednání, my se tomu musíme přizpůsobit a posílat tam naše lidi. Jenže pak jsou téměř všichni u soudu a nestíhají zpracovávat nové kauzy." Prezident Unie žalobců Petr Cigánek HN potvrdil, že řada státních zástupců tráví v pracovním týdnu až čtyři dny u soudu a teprve pátý den mají čas na přípravu ve své kanceláři.

Kde chybějí státní zástupci