Devětadvacetiletá charismatická zpěvačka portugalsko-mosambického původu Mariza předminulý týden doslova uhranula publikum festivalu Colours Of Ostrava, kterému zpívala emocemi nabité písně tradičního portugalského žánru fado.

Hned prvním albem Fado em Mim (2001), oceněným BBC World Music Award, si Mariza vysloužila pověst zázračné interpretky a začala přitahovat k fadu pozornost mezinárodního publika. Portugalský skladatel Nuno Nazareth Fernandes o ní prohlásil, že je "zbožňováníhodná nadpozemská bytost, kdosi seslaný stvořitelem, aby přinesl fadu novou invenci". 

HN: Před nedávnem jste se zúčastnila koncertu Live8 - Africa Calling. Jak na vás tahle velká akce zapůsobila?

Bylo úžasné být při tom. Pro mě obzvlášť - a nikoliv jen z muzikantského hlediska, jako pro mnohé jiné interprety. Chtěla jsem prezentovat svoje názory, ne jen pomáhat prostřednictvím hudby. Protože jsem se narodila v Mosambiku, už několik let jsem usilovala o to, abych se mohla podílet na nějakém projektu na pomoc svojí zemi, svému kontinentu.

Zpočátku neměla být festivalová scéna world music přímou součástí projektu, ale nakonec se Bob Geldof rozhodl, že ji do Live8 zařadí, protože tam vystupovala spousta afrických umělců. Zásluhu na tom má především Peter Gabriel, který celou věc výrazně popostrčil. Jsem přesvědčena, že nakonec se právě tahle scéna stala nejopravdovější scénou Live8, protože afričtí umělci předestřeli úplně odlišné politické ideje, jiné možnosti vztahů, nabídli jiný kulturní vhled.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.