Benešová zůstává, střídání ale začalo

Poslanec Zdeněk Kořistka před rokem v rozhovoru s novinářem pod příslibem anonymity obvinil ODS z politické korupce. Pro svá slova neměl důkazy, policie přesto zahájila vyšetřování a když je neprokázala, případ se obrátil proti Kořistkovi: dnes čelí žalobě a hrozbě trestního stíhání za pomluvu.
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nyní obvinila státního úředníka, že uplácí novináře, aby o ní točili kritické reportáže. Ani ona nemá pro svá tvrzení důkazy (nechce prý svému zdroji informací udělat "peklo na zemi"). Její výrok nikdo nevyšetřuje, ona sama z vlivného postu odstoupit nehodlá a má v tom podporu předsedy vlády Jiřího Paroubka.

Je to poslední varování

Premiér ve srovnání obou případů dvojí metr nevidí. Tvrdí ale, že tentokrát dává poslední varování. "Je to naposledy, co někomu ze státních úředníků podobný výrok toleruji, a toleruji ho jen do určité míry," prohlásil premiér.
Za Marii Benešovou, která stanula v čele žalobců před šesti lety za vlády Miloše Zemana, se ale jednoznačně postavil. Navzdory snahám ministra spravedlnosti a vicepremiéra Pavla Němce, který tlačí na její okamžitý odchod.
Šéf Unie svobody obratem premiérovi vzkázal, že na odchodu Benešové trvá a že má už seznam vhodných kandidátů, kteří by ji v čele Nejvyššího státního zastupitelství mohli nahradit. "Bylo by dobré spojit odvolání se jmenováním nového člověka. To je určitý kompromis, na který jsem přistoupil," řekl Němec.

Málo osobností na trhu

Jenže premiér Paroubek dal jasně najevo, že Němcovi hned tak někdo ve vládě neprojde. Osobně si dokonce myslí, že Benešová ve své funkci vydrží až do konce volebního období.
"Pokud nenajdeme lepšího člověka, paní Benešová minimálně do termínu voleb do Poslanecké sněmovny zůstane. Pokud někoho najdeme, mohla by paní Benešová skončit. V tuto chvíli ale na trhu takovou osobnost nevidím," přiblížil osudy Benešové premiér.
Ministr Němec přitom už netvrdí, že Benešová musí odejít jen kvůli kontroverzním veřejným výrokům. Nově žalobkyni obvinil, že za celých šest let nedokázala ze státního zastupitelství vybudovat výkonný úřad. "Hlavním nedostatkem je dlouhodobě nekvalitní práce státního zastupitelství," uvedl včera Němec.
Bylo to poprvé, co takové výhrady na adresu Benešové veřejně vznesl.

Spolupráce půjde ztuha

Jisté tedy je, že Pavel Němec bude muset s Marií Benešovou minimálně nějaký čas dál spolupracovat. I premiér přiznává, že to nebude jednoduché.
"Jak se ukazuje, je to opravdu obtížné. Ale myslím si, že profesionálové by toho měli být schopni," věří premiér.
Ministr a nejvyšší žalobkyně budou už brzy muset společnými argumenty například přesvědčit vládu, aby kývla na další milióny na nová místa státních zástupců. "V některých krajích jich chybí desítky," uvedl bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš.

Když s tím přestanou...

Marie Benešová i Pavel Němec navenek svorně ujišťují, že i přes současnou roztržku jsou schopni dál spolu mluvit. To ovšem slíbili předsedovi vlády naposledy v květnu, kdy Paroubek řešil jejich spor o kauzu katarského prince.
"Pokud přestanou výpady, fungovat to může," řekla Benešová.
Spolupracovníci ministra spravedlnosti však soudí, že další konflikt je jen otázkou času.
"Ty vztahy jsou extrémně vyhrocené," uvedl jeden z nejbližších spolupracovníků ministra.

Začalo to princem

Spory mezi ministrem spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyní začaly záhy po Němcově loňském nástupu do čela resortu. Prvně se oba vrcholní představitelé justice střetli kvůli tomu, že žalobci zveřejnili svůj postup při vyšetřování kauzy Viktora Koženého a Němec tvrdil, že ji tím ohrozili.
Pak následoval pokyn Benešové, aby policie prošetřila roli ministra Němce v kauze vydání katarského prince (policie dodnes nedospěla k žádnému závěru). Do třetice pak žalobkyně bez důkazů obvinila ministrova blízkého spolupracovníka z uplácení novinářů.
Ani vztah Pavla Němce a premiéra Paroubka není ideální. Napětí mezi nimi panuje od loňského léta, kdy Paroubek převzal po Němcovi Ministerstvo pro místní rozvoj a začal vyšetřovat, jak jeho předchůdce jezdil na služební cesty. Spor musel řešit i tehdejší premiér Stanislav Gross.

Pavel Němec o Marii Benešové
Chová se jako trhovkyně
"Dlouhodobě nezvládá své mediální vystupování, vyjadřuje své osobní postoje, což považuji za nepřijatelné," prohlásil ministr spravedlnosti v Právu a dodal, že Benešová se chová jako "trhovkyně".
Vztahy na bodu mrazu
"Naše vztahy nejsou dobré. A když už dokonce veřejně tvrdí, že ministerstvo řídí pan Škvára a mluvčí Dimun, to už je jenom úroveň drbů."
Kauza katarský princ
"Ze strany nejvyšší státní zástupkyně se jedná o zastrašování nejen ministerstva, ale dokonce i soudu."
Případ "uplacených" reportáží
"Jsou to velmi silná slova. A pokud nejsou potvrzena příslušnými důkazy, tak je nutné taková slova označit jako pokus o zastrašování médií a pokus o zastrašování činnosti státních institucí," prohlásil Němec v Radiožurnálu v reakci na tvrzení Benešové, že jeho mluvčí platí novináře, aby o nejvyšší státní zástupkyni točili negativní reportáže.

Marie Benešová o pavlu němcovi
Kdo řídí resort
"Je veřejným tajemstvím, že Ministerstvu spravedlnosti šéfuje ředitel sekretariátu pan Škvára a šéf tiskového oddělení Petr Dimun a vypadá to tak, jak to vypadá," řekla Lidovým novinám.
Jaký je ministr
"Tady se nedá bojovat s kriminalitou s ministrem, který nám hází klacky pod nohy."
Politické tlaky
"Pan ministr Němec prostě není spokojen s kauzami, které se týkají unionistů. Celá věc je proto podle mého názoru tlačení na pilu ve věcech jeho stranických kolegů. A jestliže žijeme v právním státě, toto by se dít nemělo."
Proč vadím
"Vadí jim, že se snažíme odhalovat trestné činy, že se snažíme odhalovat korupci. Vadím jim od samého počátku, co pan ministr nastoupil. To už byla ta aféra s Viktorem Koženým, kde se tehdy flexibilně měnily důvody podle toho, co mu třeba odborná veřejnost vyvrátila," řekla v Radiožurnálu.

Jiří paroubek o jejich sporu
Už se nehádejte
"Domluvili jsme se na tom, že ten spor nejenže nebude eskalovat, ale že dnešním dnem skončil," řekl premiér v květnu po rozmíšce v kauze katarský princ.
Nařčení Němcova mluvčího
"Pokud to tak není a paní státní zástupkyně toto řekla nepodloženě, tak se domnívám, že by neměla zůstat ve své pozici."
Poslední varování
"Je to naposledy, co státnímu úředníkovi toleruji podobné výroky," řekl včera, když Benešovou označil za čestnou a neúplatnou a ve funkci ji podržel.
Mohou dál spolupracovat?
"Jak se ukazuje, je to opravdu obtížné. Ale myslím si, že profesionálové by toho měli být schopni."
Kdo za to může
"Pokud jde o mluvčího pana Dimuna, myslím si, že je určitým zdrojem napětí mezi ministrem spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyní. S jeho osobou nejsem spokojen a dal jsem to ministrovi spravedlnosti najevo."