Ceny ropy na světových trzích včera reagovaly na teroristický útok na Londýn prudkým propadem. Stalo se tak poté, co americká lehká ropa dopoledne poprvé v historii vyšplhala až na nové rekordní maximum 62,10 dolaru za barel.
Po zprávách o explozích v Londýně se však během několika minut propadla o zhruba čtyři dolary na 57,30 dolaru za barel. Stejným způsobem reagovala také cena ropy Brent, když z 60,70 dolaru za barel spadla až na 55,55. Obchodníci uvedli, že po teroristických atentátech se dá očekávat určité zpomalení hospodářského růstu. To by se podle nich mohlo podobat zvolnění ekonomiky, ke kterému došlo po útocích na USA v září 2001.
V odpoledních hodinách však ropa začala opět zdražovat. Brent nakonec ukončil obchodování s poklesem o 57 centů na ceně 59,28 dolaru. Americká lehká ropa ze středy ubrala 55 centů a uzavřela na ceně 60,73 dolaru za barel.
Za nárůstem ceny ropy na rekordní maxima stály bouře nad Mexickým zálivem a jejich negativní dopad na dodávky z tohoto regionu. Tropická bouře Cindy ve středu zasáhla jihovýchodní část Spojených států. Vichřice doprovázená lijáky způsobila problémy ve státech Louisiana a Mississippi. Podle společnosti Minerals Management Service přinutila bouře ropné firmy omezit produkci v Mexickém zálivu o třináct procent.
Stejným směrem jako bouře Cindy se vydala i tropická bouře Dennis, která se změnila v hurikán. "Vzpomínka na škody způsobené v loňském roce hurikánem Ivan je v myslích obchodníků stále čerstvá," řekl agentuře Reuters jeden z tokijských obchodníků.
Ještě před třemi měsíci analytici pro agenturu Bloomberg předpovídali cenu ropy okolo padesáti dolarů za barel. Tento týden uveřejnil deník Financial Times odhad investorů a obchodníků s ropou cenu až na 80 dolarů. "Dokud se neutlumí poptávka po surovině, neexistuje žádný cenový strop," konstatoval Adam Sieminski, ekonom Deutsche Bank pro Bloomberg.
Z uspokojení rostoucí poptávky po této strategické surovině začínají mít obavy i těžaři a producenti ropy. Aby Organizace zemí vyvážejících ropu byla schopna vyhovět světové poptávce po ropě, musela by do roku 2020 zvednout při současných cenách těžbu z třiceti na padesát miliónů barelů denně, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Vysocí představitelé Saúdské Arábie varovali v průběhu summitu G8 ve Skotsku západní Evropu i Spojené státy, že OPEC nebude schopen takovou poptávku po ropě uspokojit, zveřejnil deník Financial Times.
Sama Saúdská Arábie má na svém území největší zásoby ropy na světě, těží devět miliónů barelů za den a pokud se splní prognózy IEA bude muset pokrýt více než polovinu nárůstu poptávky po surovině.
Americký prezident Bush v reakci na varování Saúdů řekl, že USA se budou muset začít orientovat nejen na ropu, ale i na alternativní zdroje. Západoevropští představitelé věří, že úsporná opatření na kontinentě budou s to poptávku po tlumit. Objevily se i hlasy, že schopnost OPEC vyhovět poptávce po ropě nezávisí až tak na jejích zásobách, jako na ochotě organizace investovat do ropných polí.

050708-22 ()