Úřady se lidem přiblížily, ale jen někde

Stranu připravili:
Lidé budou mít na úřady blíž. Tak politici zdůvodňovali, proč se ruší osm velkých krajů a vzniká 14 menších, proč končí okresy a vznikají "pověřené" obce. Reforma, která byla nastartována v zákonech už v polovině devadesátých let, ale konkrétně ji uskutečnily až vlády v čele se sociálními demokraty, však neběží bez problémů.
Například policie a justice nadále fungují podle hranic starých krajů. Na Vysočině tak podnikatelé nejezdí k rejstříkovým soudům do Jihlavy, ale musejí do Brna, Hradce Králové či Českých Budějovic.
Ani rozparcelování republiky nebylo ideální. Hranice nových krajů se už měnily, osmadvacet obcí si vyžádalo převedení do jiného regionu. Důvod? Když si například stovka obyvatel Újezdu, malé vesničky na kraji Vysočiny, chtěla zařídit nový občanský průkaz, nedalekým Tišnovem mohla jen projíždět. Osm kilometrů vzdálený "malý" okres totiž ležel už v jiném kraji.
Ani přechod do nového kraje ale všechny problémy lidí z přemístěných obcí nevyřešil. Lidé z Moravského Berouna, Norberčan a Huzové - tří obcí, které jsou od letoška místo Moravskoslezského součástí Olomouckého kraje - se i půl roku po změně potýkají s potížemi. Dosud například Český telekomunikační úřad nezměnil telefonní obvody, takže stále volají v rámci svého Olomouckého kraje za vyšší tarify. "Vůbec nevíme, kdy to změní. Mluvilo se o tom, že to bude už na jaře, ale od té doby se nám ani nikdo neozval," říká starostka Norberčan Marie Vališová.

Strasti podnikatelů

Podnikatelé z obcí, které přešly do jiných krajů, by se také museli rozdvojit, pokud by chtěli za jeden den vyřídit potřebné záležitosti na finančním úřadě i České správě sociálního zabezpečení. Třeba podnikatelé z pětadvaceti obcí na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje spadají pod správu sociálního zabezpečení Brno-venkov, ale finanční úřad jim zůstal ve Žďáru nad Sázavou. Také Pozemkový fond je i pro nové obce nadále ve starém kraji.
"Ubylo i možností, jak se do měst s pověřenými úřady či do krajských metropolí dostat. Autobusové spoje, které bychom chtěli přidat, by obec musela zaplatit. A to si při rozpočtu 2,5 miliónu korun nemůžeme dovolit," míní starostka Vališová. Přesto si myslí, že se úřady lidem přiblížily.

Soudy stále postaru

Problémy mají lidé - především v nových krajích - i s krajskými soudy. Ty nadále zůstávají rozdělené podle původních oblastí. A Ministerstvo spravedlnosti ještě nedokázalo zřídit ve všech nových krajích (v Karlovarském a na Vysočině) ani jejich pobočky.
"Rádi bychom, aby do budoucna soudy v nových krajích byly. Ale nelze to udělat ze dne na den. To by stálo miliardy korun," tvrdí mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Na Vysočině tak musejí podnikatelé jezdit například k rejstříkovým soudům nadále na tři různá místa - podle toho, pod jaký "starý" kraj spadali.
"S výstavbou pobočky krajského soudu se u nás počítá do jednoho roku či dvou let," říká hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil.
Ministerstvo vnitra už na konci loňského roku uvedlo, že se o rok opozdí sladění soudů, státních zastupitelství, policie a finančních úřadů. Vznikají tak paradoxní situace, zejména v hraničních obcích: nadále k lidem jezdí "staří" policisté, ale hasiči jim přijedou pomoci z nového kraje.
A změny pravděpodobně rychle nepřijdou. Vláda totiž minulý týden schválila, že by se republika měla částečně ke starým krajům z roku 1960 vrátit. Vzniklo by osm nových oblastí v hranicích "starých" krajů, které by nadále oficiálně pokrývaly působnost například policie a soudů. Tedy bez převodu pravomocí do Jihlavy, Karlových Varů či Pardubic.
Když už soudy stát lidem zatím nepřiblížil fyzicky, pokouší se o to alespoň virtuálně. "Od července platí novela zákona o rejstříkových soudech. Zápis a všechny změny lze už podat elektronickou formou," říká mluvčí Ministerstva spravedlnosti.

Zábřehu reforma pomohla

Jedním z míst, kde vznik nových krajů lidem cestu na úřady ulehčil, je Zábřeh na Šumpersku. Starosta Petr Fabián potvrzuje, že zatímco dříve byl Zábřeh pouze jedním z měst v šumperském okrese, dnes je pověřenou obcí, kde si lidé mohou ledacos vyřídit v místě. "Z pohledu starosty ale vidím stále ještě mnoho věcí nedotažených. Pravidla v oblasti sociálních věcí, živnostenské a finanční stát dosud přesně nedefinoval a organizační změny na radnicích proto nejsou ani dnes dokončené," říká zábřežský starosta.
Příště: Jak dopadly sliby o úřadech přes internet.