Politici si drží výhody, ač studentům slibovali opak

Pro jízdenku na městskou dopravu, která bude stát například v Praze 20 korun, jsou někteří poslanci ochotni popřít své vlastní slovo.
Při pátečním rozhodování o odejmutí nadstandardních výsad hlasovala část poslanců jinak, než před několika týdny písemně přislíbila studentům Univerzity Karlovy. Zatímco do dotazníku poslanci jednoznačně uvedli, že souhlasí s tím, aby si v městské hromadné dopravě platili jízdenky jako jiní cestující, v pátek svůj názor změnili a hlasovali proti odejmutí této výsady. Studentům za dva měsíce odpovědělo pouze 59 poslanců a rozbor dotazníků a hlasování ukázal, že u sedmi z nich se odpovědi rozcházejí.
Slovo nedodržela například místopředsedkyně sněmovny za ČSSD Jitka Kupčová, která zároveň předsedá ústavně právnímu výboru. Vysvětluje to tím, že přesně nevěděla, o čem v tu chvíli hlasuje. Prý si nevšimla, že je právě na řadě návrh poslance Tomáše Vrbíka, který bezplatnou MHD politikům ruší.
"Je obtížné poznat, pro co v tu chvíli zvedám ruku. Těch návrhů bývá hodně a někdy si přesně nepamatujete, co ten který návrh právě znamená. Těch hlasování je spousta. Bylo to asi nějaké nedopatření, já totiž nejsem proti odebrání této výhody," uvedla včera Kupčová. Přestože by podle svých slov s placenou jízdou souhlasila, má u svého jména ve sněmovním protokolu zapsaný nesouhlas.
Její kolega z ČSSD Oldřich Němec zase uvedl, že si bezplatné cestování metrem, tramvají či autobusem ponechal čistě z taktických důvodů, byť studentům odpovídal jinak. "Nechci podpořit ten silně populistický návrh předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska. On si těch výhod užíval několik volebních období a teď rok před volbami je chce najednou zrušit?"
Jedním hlasem ale Němec dodává, že jinak on sám je pro, aby poslanci v tramvaji platili. "Šance změnit to bude po volbách. Pokud se dostanu do parlamentu, budu hlasovat pro odebrání výhod."
Další politik ČSSD Antonín Seďa prý zachoval solidaritu se stranickými kolegy ze severní Moravy. "Oni mají náročné cestování."
Komunistická poslankyně Jiřina Fialová pak na rozdíl do své odpovědi v dotazníku řekla, že musela ve sněmovně udržet spravedlnost. Studentům napsala, že bude hlasovat pro zrušení bezplatné dopravy, ale nakonec ruku nezvedla. "Vztáhnout to jenom na městskou dopravu je nespravedlivé. Pražským politikům vezmete výhodu a těm, kteří do Prahy dojíždějí, výhody na jinou dopravu ponecháte? Všichni to musí mít stejně," říká Fialová, která má kancelář v hlavním městě.
Jakub Jareš, který z odpovědí poslanců a senátorů připravuje s kolegy seminární práci o české politické kultuře, chce dnes písemně požádat politiky, aby mu vysvětlili změnu svého postoje. "Máme před sebou tři hlavní úkoly. Důsledně budeme požadovat, aby nám 200 poslanců a 81 senátorů odpovědělo, jaký je jejich vztah k výsadám. Od těch, kteří hlasují jinak, budeme požadovat vysvětlení a ty ostatní budeme v budoucnu kontrolovat, zda slovo dodrží."


Sliby a skutečnost

Otázky studentů
Na začátku dubna oslovila skupina studentů Univerzity Karlovy všechny poslance a senátory, aby písemně odpověděli, jaký mají vztah k nadstandardním výsadám.
Politikům položili devět otázek o poslanecké imunitě, střetu zájmů a speciálních příplatcích k platu. Politici měli na případné odejmutí těchto výsad odpovídat jednoznačně "Ano" či "Ne".
Dosud studentům odpovědělo 59 z 200 poslanců a 43 z 81 senátorů. Někteří politici ale odpověděli jinak, než jak později hlasovali.
Odpovědi poslanců
Jan Kavan, Jitka Kupčová, Oldřich Němec, Eva Nováková, Antonín Seďa (všichni ČSSD), Jiřina Fialová a Zdeněk Maršíček (oba KSČM) studentům napsali, že souhlasí, aby poslanci ve veřejné dopravě platili. V pátek ale hlasovali pro bezplatnou MHD.
Jitka Kupčová: "Asi jsem v tu chvíli nepoznala, o jaký návrh se jedná."
Oldřich Němec: "Nechtěl jsem podporovat Kalouskův populismus".
Antonín Seďa: "Dohodli jsme se tak na klubu, abychom zohlednili naše poslance ze severní Moravy."
Jiřina Fialová: "Pražští poslanci by se dostali do nevýhody."