V půjčování peněz jsou nejdražší zastavárny


Lidé, kteří velmi naléhavě potřebují hotové peníze, často využijí i hodně nevýhodných nabídek. Úrokové náklady jsou pro ně v ten okamžik podružné. Mezi tyto varianty patří také zastavárny. Kvůli neeticky vysokým úrokům by ale tato možnost získání hotových peněz měla být až tou úplně poslední cestou.
V situaci, kdy je nutné velmi rychle něco zaplatit, ale vlastních peněz je nedostatek, se může ocitnout hodně lidí. Pokud navíc není dostatek času na vyřízení bankovního úvěru a přátelé nemohou vypomoci, vhodných variant mnoho nezbývá. Záchranou může být kreditní karta - tedy za předpokladu, že ji klient vlastní. Stačí jen zajít k nejbližšímu bankomatu a vybrat hotovost.
Lidé, kteří nedisponují kreditní kartou, se v podobných naléhavých případech uchylují k půjčkám do domu. Stačí kontaktovat obchodního zástupce společnosti a dohodnout si s ním termín setkání - přesněji den a hodinu, kdy tento pracovník osobně navštíví klienta doma a přinese hotové peníze. Každý týden či měsíc pak tento člověk zazvoní u dveří a hotově zinkasuje splátku. Celý komfort ale stojí více než sto procent ročně.
Pokud ani půjčky do domu nejsou tou vhodnou variantou a lidé potřebují hotové peníze ještě rychleji, zbývá už jen zastavárna. Jejich počet je přitom hodně vysoký. Bezkonkurenční výhodou zastaváren je extrémně rychlé jednání, kdy je možné získat peníze skutečně do několika málo minut bezprostředně po sepsání smlouvy.
Každá výhoda však vždy něco stojí, v případě zastaváren se jedná o úroky, které dosahují astronomických výšek.
Zatímco úrokové sazby se u spotřebitelských úvěrů pohybují okolo deseti procent ročně, u zastaváren není žádnou výjimkou srovnatelná sazba, ale za týden. Mezi jednotlivými zastavárnami v tomto směru panují velké rozdíly, proto se vyplatí jich kontaktovat co nejvíce a vybrat tu nejlevnější.
Základní podmínkou pro získání peněžních prostředků je především mít co zastavit. Mezi nejžádanější zboží patří zlato, starožitnosti, ale i elektronika. V některých zastavárnách je možné ponechat i osobní automobil. V poslední době se hitem pro zastavárny stávají také mobilní telefony.
Od zastaváren si ale lidé nemohou slibovat získání vysokých částek. Nabídnutá částka je vždy velmi nízko pod skutečnou zůstatkovou hodnotou poskytnutého zboží. Tímto způsobem se zastavárna chrání proti situaci, kdy se původní majitel již neozve a zastavenou věc si nevyzvedne. To je přitom velmi časté.
Je-li co k zastavení a zastavitel se spokojí s nabídnutou finanční částkou, přichází na řadu sepsání smlouvy. Nejčastější doba poskytnutí peněžních prostředků je jeden týden. Po uplynutí této lhůty musí zastavitel, pokud není schopen si věc odkoupit zpět, opět navštívit zastavárnu, zaplatit úroky a prodloužit smlouvu o další týden. V opačném případě je možné, že svůj mobilní telefon či zlatý šperk po matce již nikdy neuvidí.
Cenou za poskytnutí peněžních prostředků na pár dní je ale až neskutečně vysoký úrok. Ten se pohybuje okolo deseti procent za týden, což při zjednodušeném přepočtu činí více než 500 procent ročně.
Úrok ve výši deseti procent týdně se pohybuje spíše v horním úrokovém pásmu u zastaváren. Kontaktováním mnoha jiných lze narazit na zastavárny, které se spokojí i s nižším úrokem. V každé zastavárně ale platí, že v porovnání s bankovními hotovostními úvěry jsou jejich sazby neúměrně vysoké, a to i přesto, že poskytnuté peněžní protiplnění je spíše v symbolické výši.
Na druhou stranu se zastavárna nezajímá o výši měsíčního příjmu a nevyžaduje žádné jiné záruky v podobě ručitele. Po zvážení hodnoty zastavované věci je schopna peněžní prostředky uvolnit prakticky okamžitě.
U zastaváren by lidé měli být velmi opatrní. Jakmile začne někdo získávat hotové peníze pouze touto formou, kdy již dopředu ví, že nebude schopen v budoucnu odkoupit zastavovanou věc zpátky, většinou špatně skončí. Postupně takovému člověku začnou ubývat hodnotné předměty a jakmile již není co zastavit, nastává velký problém.

Co mohou lidé očekávat v zastavárně

Mezi nejžádanější zboží v zastavárně patří zlato, starožitnosti a spotřební elektronika. Hodně žádané jsou kvalitnější mobilní telefony.
Nejčastěji jsou peníze poskytnuty na dobu jednoho týdne. Po uplynutí této doby musí zastavitel, pokud není schopen si věc odkoupit zpátky, znovu navštívit zastavárnu, zaplatit úroky a prodloužit smlouvu o další týden.
Nabídnutá částka zastavárnou je hodně pod skutečnou zůstatkovou hodnotou poskytnutého zboží. Zastavárna se tím chrání proti situaci, kdy se původní majitel neozve a zastavenou věc si již nevyzvedne.
Úroková sazba může přesáhnout i deset procent týdně. V ročním vyjádření to znamená úrok ve výši přes 500 procent. Je možné se setkat i s levnějšími zastavárnami.
Zdroj: zastavárny