Pražský akciový trh včera výrazně rostl: hlavní burzovní index PX 50 posílil o 2,4 procenta. Největší zásluhu na tom měl růst akcií elektrárenské společnosti ČEZ, jejichž cena stoupla díky poptávce ze zahraničí o 5,21 procenta, na 476,30 koruny za akcii. Posilovaly také všechny ostatní "blue chips".
Za růstem burzy na úroveň letošních rekordních cen stojí podle Dušana Jalového z HVB Bank obnovený zájem o středoevropské akcie.
"Trh jako celek je v současnosti v dobré kondici a není tady výraznější důvod pro pád cen," předpovídá Jalový.
Z českých cenných papírů je na tom podle analytika HVB výhledově nejlépe ČEZ. "Zájem o akcie ČEZ se odvíjí především od růstu cen energií," konstatoval Dušan Jalový.
"Na druhou stranu, zveřejněné výrazné zvýšení cen není novinkou a z velké části v ceně akcie zahrnuto." Dalším impulsem pro posílení tohoto titulu je však také blížící se privatizace Severočeských dolů.
V následujících dnech trh s napětím očekává chování nového vlastníka Českého Telecomu, španělské společnosti Telefónica, na valné hromadě.
Stejně jako pražská burza bude podle Michala Mišuna, ekonoma A&CE Global Finance, posilovat i česká koruna. "Předpokládám pohyb v pásmu 29,80 až 30,60 koruny za euro, s výhledem dlouhodobého posilování," uvedl Mišun. Na středoevropských devizových trzích předvídá podobný vývoj, za nejméně stabilní považuje polský zlotý.
"Po tříletém posilování eura vůči dolaru je již definitivně jasno, že na koni je pro změnu dolar," doplnil Michal Mišun. "Bohužel, do budoucna již nebude platit, že bude posilovat ta lepší měna, ale ta méně horší," myslí si. Americká ekonomika se sice potýká s dvojím deficitem, ale na euro podle analytika negativně působí nepřijetí navrhované ústavní smlouvy, nízký růst HDP a vysoká nezaměstnanost eurozóny. "Domnívám se, že posílení dolaru na kurs 1,18 k euru je na dohled a může překonat i hranici 1,08," předpovídá Mišun. Při relativní stabilitě koruny k euru a oslabování eura vůči dolaru tak podle něj bude dolar posilovat i přes hranici 25 korun za dolar.
V zahraničí posilují především trhy americké. "Optimistické výhledy šéfa americké centrální banky Alana Greenspana ovlivňují i soukromé firmy, které stabilně rostou," uvádí Petr Bártek, analytik společnosti Cyrrus. Poslední data o vývoji maloobchodu, který meziměsíčně poklesl o půl procenta, a některé složky průmyslové inflace ale podle Bártka ukazují na nadcházející útlum americké ekonomiky.
Růst německého trhu podle Bártka už všechny důvody svého růstu, pokles eura a naději na předčasné parlamentní volby, vyčerpal.
"Naopak stále se lepšící japonské hospodářství má v dlouhodobém výhledu velký potenciál růstu," míní Petr Bártek ze společnosti Cyrrus. Za pozitivní považuje například růst japonského bankovnictví.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Expert

Odhady expertů