Při včerejším obchodování na pražské burze posílil hlavní index PX 50, o 0,9 procenta. Nejvíce si polepšily akcie Zentivy a stejně jako v minulých dnech lákaly především bankovní tituly.
"Situace na zahraničních trzích pomohla pražské burze posílit zpět k dubnovým maximům," uvedl Pavel Hadroušek, analytik burzovní společnosti Fio. Pro nejbližší období nepředpokládá výraznější změny.

Lákají bankovní tituly
"Erste bank i Komerční banka těžily především z akvizičních zpráv v sektoru," doplnil Hadroušek. Nedomnívá se však, že se banky mohou vrátit na svá letošní maxima a za této situace by doporučil postupně jejich akcie prodat. Stejně tak tabákový koncern Philip Morris ČR. "Ceny akcií Philip Morris nad hladinou 18 tisíc korun považuji za nadhodnocené a doporučuji je prodat."
Naopak, pozitivně je trhem podle Hadrouška vnímána akvizice Severočeských dolů elektrárenskou společností ČEZ. "Pravděpodobnost, že vláda prodá Severočeské doly ČEZ se zvyšuje a jeho akcie bych podržel i přes dividendové období."
Pokud jde o makroekonomická data, minulé dny na ně byly bohaté. Nejprve byla zveřejněna květnová inflace, která podle Martina Pecky z investiční společnosti ČP INVEST nepřinesla žádná výrazná překvapení. Pokles meziročního růstu spotřebitelských cen o 1,3 procenta byl způsoben především vyprcháním vlivu změn nepřímých daní z května loňského roku a zpomalením meziročního růstu cen pohonných hmot.
Vyšší, než se očekávalo, byla však podle Pecky meziměsíční inflace. Hlavním tahounem květnového růstu cen byly především potraviny a částečně se projevil sezónní nárůst cen dovolených. "Květnová statistika inflace potvrdila absenci výraznějších poptávkově inflačních tlaků v české ekonomice," konstatoval Pecka. Pro výši úrokových sazeb bude podle něj určující především vývoj v eurozóně.

Zahraniční trhy
Na zahraničních trzích uplynulé dny investory spíše uklidnily. Výsledky evropských referend nezpůsobily masívní "výprodeje" na dluhových ani akciových trzích. Přesto ale oslabilo euro. "Americké trhy se ustálily před tradiční prázdninovou stagnací, která je patrně ani letos nemine," myslí si Radek Létal z A&CE Global Finance. Ani zveřejněné makroekonomické údaje USA obchody neovlivnily.
Evropské trhy s cennými papíry sledují především reakce politických špiček na zamítavé postoje při ratifikaci euroústavy. Krátkodobé růsty burzovních indexů jsou podle Létala spíše "zbožným přáním investorů" než podloženy ekonomickou realitou. Spekulace o možném snižování klíčových úrokových sazeb v eurozóně považuje za nepravděpodobné. "Z okolních středoevropských trhů bude zajímavé sledovat inflační údaje," míní Radek Létal. Pokud se totiž potvrdí nižší než očekávané údaje o růstu spotřebitelských cen, je podle něj velmi pravděpodobné, že tamní centrální banky znovu přikročí k uvolnění svých měnových politik, především prostřednictvím snižování úrokových sazeb.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Expert

Odhady expertů