Vláda chce ostřeji vyrazit nejen proti kouření, ale současně i proti alkoholu. Včera proto odmítla lidovecký návrh "protikuřáckého" zákona. Ten se totiž do boje s pitím vůbec nepouštěl.
Kabinet věří, že se mu podaří v Parlamentu prosadit vlastní verzi zákona, která počítá jak s výrazným omezením kouření, tak i prodeje obou legálních drog.
"Ministrům se návrh lidovců zdál vytržený z kontextu. Je potřeba problém závislostí řešit dohromady," uvedl po jednání vlády Jindřich Marek z tiskového odboru kabinetu.

Vliv lobbistů
Vládní návrh sice řeší tabák i alkohol, v porovnání s návrhem lidovců je však vůči kuřákům mírnější.
Zatímco křesťanští demokraté chtěli po vzoru Irska zakázat kouření ve všech restauracích, vládě bude stačit, když bude mít podnik oddělené a větrané místnosti pro kuřáky a nekuřáky.
Na pracovištích by si podle lidovců nesměli lidé zapálit cigaretu nejen v kancelářích, ale ani v přilehlých místech - tedy všude tam, kudy musí procházet zaměstnanci.
"Vládu asi tlačí lobbistické skupiny. Důkaz nemám, ale že lobbují, je fakt. I za mnou byli," tvrdí spoluautor návrhu Josef Janeček (KDU-ČSL). "Jak velký je jejich vliv, je jasně vidět na tom, jaké problémy zákon má."
O tom, jestli bude v restauracích zakázáno kouřit, se poslanci dohadují už dva roky. V únoru, kdy o zákonu naposledy jednali, ho kvůli záplavě pozměňovacích návrhů poslali k novému projednávání do sněmovního výboru.
Sama vláda se bála, že bude návrh nepřehledný, a slíbila připravit verzi novou. Ministerstvo zdravotnictví ji má dokončit už v těchto dnech. Jaké změny v původním návrhu udělalo, však zatím úzkostlivě tají.
"Přepracovaná verze se oproti té původní příliš neliší. Udělali jsme jen technické úpravy, a zapracovali některé připomínky z Parlamentu," říká mluvčí Ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.
Na které návrhy poslanců nakonec resort slyšel, však neupřesnila.
Z předchozí verze ale vyplývá, že lidé nebudou smět kouřit třeba při čekání na autobus. Za porušení paragrafu bude hrozit pokuta. Obchodníkům stát zase zakáže prodávat potraviny nebo hračky, které by cigarety připomínaly.
Vláda si slibuje, že zákonem lépe ochrání děti a těhotné ženy před škodlivými účinky cigaret. Upozorňuje, že nejrizikovější období pro to, aby začal člověk pravidelně kouřit, je mezi jedenácti až patnácti lety.
Česko je na špici evropských států s nejvyšším počtem šestnáctiletých kuřáků. Ti navíc uvádějí, že koupit si krabičku cigaret není problém. Kvůli kouření zemře denně na šedesát lidí.

Dohoda v nedohlednu
Shoda na podobě zákona je ale v nedohlednu. Proti jsou hlavně občanští demokraté. Podle nich je nutné zákon kompletně předělat. Zákaz není správnou cestou, jeho vliv na omezení kouření je pochybný. "Zákon se nesnažíme bojkotovat, ale navržená úprava je ve své preventivní funkci zcela neúčinná a v dopadech pak téměř škodlivá," tvrdí místopředsedkyně sněmovního zdravotního výboru Lucie Talmanová z ODS. Proti zákonu brojí hlavně hostinští, kteří se bojí, že podmínky nebudou schopni splnit, a ztratí tak zákazníky.
"Je to ostuda, jestliže nejsme schopni prosadit tak závažnou věc jenom kvůli tomu, že se některé skupiny obávají, aby na tom ekonomicky netratily," tvrdí Janeček.
Strach přitom nemusí být na místě. To potvrzuje příklad pražské Vinárny U Svaté Anežky.
"Před dvěma lety jsme se rozhodli, že se u nás nebude smět kouřit. K vínu se to příliš nehodilo," říká servírka Zuzana Kusyová. "Lidé si na to postupně zvykli, přišli jsme jen o pár nočních můr, které tu nad plným popelníkem vysedávaly do čtyř do rána."

Boj proti kouření
Podle vlády
Zakázat prodej cigaret a alkoholu z automatů tam, kde by nebylo možné zjistit kolik kupujícímu je.
Zakázat prodej potravin nebo hraček, jejichž tvar připomíná cigaretu nebo láhev s alkoholem.
Zakázat kouřit ve školách, kinech, v budovách státních orgánů, na veřejných místech. V hospodách by musely být oddělené místnosti.
Kdo by si zapálil na zakázaném místě, toho by čekala tisícikorunová pokuta. A hostinskému, který by nechal své zákazníky kouřit v místě pro nekuřáky, by hrozila i půlmiliónová pokuta.
pODLE POSLANCŮ kdU-ČSL
Po vzoru Irska zákaz kouření ve všech restauracích a barech.
Na pracovištích by se podle poslance Janečka nesmělo kouřit nejen v kancelářích, ale ani v přilehlých místech, všude tam, kde musí procházet zaměstnanci.

Související