Stát by mohl rodinám pomáhat víc, míní lidé

Třicátníci Chromkovi z Olomouce mají dvouletou dceru. Matka Jana je na mateřské. Otec Michal pracuje jako technik soukromé firmy, rodinu živí z průměrného českého platu.
Právě o hlasy Chromkových a podobných "běžných" rodin před volbami politické strany velmi usilovaly. Proto slibovaly, jak jejich život vylepší. Nyní se vlády ujímá již třetí koaliční kabinet od voleb. A mezi jeho šest hlavních priorit se podpora mladých rodin s dětmi nevešla.
Ani kroky dosavadních koaličních vlád situaci Chromkových moc nevylepšily. Novinky Grossova kabinetu - možnost přivydělat si, vyšší rodičovský příspěvek, školku bez omezení rodičovských dávek - rodina vítá. Ne všechny výhody ale může využít.
"Nedokážu si představit, jak bych si s mou kvalifikací mohla přivydělat," říká Chromková, která před odchodem na mateřskou pracovala jako vychovatelka ve školní družině. "Možná kdybych měla ekonomickou školu, tak doma něco mohu dělat. Ale třeba jít třeba uklízet na dvě hodiny denně? Nevím, jak jiné matky, ale to bych už po šichtě doma fyzicky nezvládla."

Kdo bydlí, je šťastný

Ani ostatní Češi nevidí svou situaci lépe. Téměř tři čtvrtiny lidí si podle únorové analýzy Centra pro výzkum veřejného mínění myslí, že se vláda o sociální situaci rodin s dětmi stará nedostatečně.
Hlavní problémy jsou i s bydlením. Jen každý stý občan je přesvědčen o tom, že se dá obstarat velmi dobře. Naopak polovina lidí si myslí, že to jde jen velmi těžko.
To potvrzují i Chromkovi.
"Nejvíc mi vadí, že jsme ještě nebyli schopni vyřešit vlastní bydlení," říká Jana. S manželem jsou svoji deset let. Dítě odkládali právě proto, aby se ještě předtím dokázali postavit na vlastní nohy.
Chtěli bydlet ve svém, ale na to neměli dost peněz. Bydlí proto v pronajatém bytě. Nyní se rozhodli na své zahradě za Olomoucí stavět. Jenže zjistili, že jsou z pohledu vlády už téměř "staří".
Když stát dával do února příspěvek mladým rodinám na splácení hypoték, podpora se týkala jen rodin, kde byl jeden z manželů mladší pětatřiceti let. "Hranice by se určitě měla zvednout na čtyřicet let. Teprve ve třiceti získá člověk solidní plat a uvažuje o bydlení a rodině," míní Chromková.
Rodině z Olomouce by se nejvíc líbila podpora družstevních bytů z dílny sociální demokracie. Část ceny bytu by mohli splácet spolu s nájemným. K vlastnímu bydlení by se tak dostali rychleji.

Nápady dobré i nesmyslné

Z hodnocení návrhů politických stran, jak pomoci rodinám s malými dětmi, které daly HN Chromkovým porovnat, žádná strana nevyšla jako vítěz.
U každé se dají najít rozumné kroky i naprosté nesmysly.
Jako nejlepší vyhodnotili návrh křesťanských demokratů na daňové zvýhodnění firem, které by byly ochotné zaměstnávat matky s malými dětmi. Podle průzkumů jsou právě tyto ženy jedny z nejvíce diskriminovaných skupin v zaměstnání. Zejména pokud pracují na vyšším postu, třeba v managementu.
I podnikatelé tvrdí, že by pomohlo, kdyby odváděli státu menší daně či sociální pojištění za matky s dětmi. Zbyly by jim peníze, za které by mohli krátkodobě najmout pomocnou sílu, která by pracovala v případě, že stálé zaměstnankyni onemocní dítě.
"S něčím takovým nyní nepočítáme," odmítá návrh mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.
Dalším bodem si ale lidovci Chromkovy rozhodně nezískali. Plán na ocenění rodin s třemi a více dětmi považují za podivný.
"To jim chtějí dávat zlatý řád nebo válečný kříž? Když už se manželé rozhodnou pro víc dětí, určitě nečekají ocenění nebo jednorázový dar. To je směšné," míní Jana Chromková.
Jedné konkrétní změny by se rodiny s dětmi mohly do konce vládnutí Paroubkova kabinetu dočkat. Pokud rodiče domů nosí málo peněz, stát jim hodlá snížit daně.
I kdyby tuto změnu nestihl prosadit nynější kabinet a po volbách by začala vládnout nyní opoziční ODS, zvýhodnění by se chudší rodiny přesto měly dočkat. ODS totiž navrhuje zavést zápornou daň.
Ta měla nahradit rodinám přídavky na děti, podporu v nezaměstnanosti a doplatky do životního minima. Navíc by lidé měli vyšší odčitatelné položky. Ve finále by jim podle představ občanských demokratů zůstalo více peněz, které by jednoduše neodvedli státu.
"Jestli nám má někdo dávat dávky, nebo tuto sumu odečíst manželovi z daní, je úplně jedno. Možná by to ale nebylo jedno těm, kteří nepracují," uzavírá Chromková.


Co slibují mladým rodinám politické strany

ČSSD
chce, aby se stavělo 45 - 50 tisíc bytů ročně, chce podporovat výstavbu nájemního bydlení na neziskovém principu
nové projekty nízkoúročených půjček a hypoték pro mladé do 36 let
chce zvýšit státní podporu hypoték a stavebního spoření se státním příspěvkem
slibuje zajistit podmínky, aby matky nedoplácely na mateřství v zaměstnání ani v důchodovém věku
chce zajistit dostupné školy, lékaře, zaměstnání, nákupy
hodlá zavést svěřenecký fond a obdobu "novomanželské" půjčky
požaduje plošné přídavky na děti
chce umožnit přivýdělek při pobírání rodičovského příspěvku, tato částka měla být nejméně jednou třetinou příjmů lidí ve věku 25 - 35 let
KDU-ČSL
zvláštní ocenění si zaslouží mladé rodiny, které se rozhodnou pro třetí a další dítě, rodiče s více dětmi by měli být zvýhodněni například při penzijní reformě
stát by měl zvýhodňovat zaměstnavatele, kteří zaměstnají matky s malými dětmi, takové firmy by měly odvádět méně peněz státu
strana chce podporovat neziskové oganizace, které pomáhají rodinám, navíc chtějí opět zvýhodnit rodiny s více než třemi dětmi tím, aby měly větší šanci čerpat služby neziskových organizací
zvýhodněny (sociálními dávkami) by měly být i rodiny, které se starají o zdravotně postiženého člena
součástí každého zákona by měl být i jeho předpokládaný dopad na rodiny
US-DEU
podpora mladých rodin je podle US jednou z nejlepších investic do budoucnosti, strana chce proto narovnat pravidla na trhu bydlení, tak se prý především mladé rodiny s dětmi dostanou k dostupnějšímu bydlení
mateřská dovolená by se měla vyplácet po dobu tří let - rodiny, které se rozhodnou mít děti, by za to neměly platit poklesem životní úrovně
ODS
přídavky na děti by měla nahradit záporná daň, která by pomohla především nízkopříjmovým rodinám - díky vyšším odečitatelným položkám zůstane rodinám více peněz a nebudou dostávat dávky
příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek či dávky pěstounské péče by ale přesto měly zůstat
zcela zruší omezení přivýdělku při braní sociálních dávek
nechce zvyšovat porodnost státní podporou mladých, není prý šťastné, když lidé přivádějí na svět děti z ekonomických důvodů
zruší regulaci nájemného, což prý pomůže především mladým lidem, navíc se strana pokusí snížit nezaměstnanost
KSČM
strana chce, aby přibývalo nejméně 40 tisíc bytů ročně, zejména pro mladé domácnosti
KSČM nepovažuje za nutné, a už vůbec ne za "sociálně únosné", radikálně zvyšovat nájemné
komunisté prosazují bezúročné novomanželské půjčky na výstavbu a zřízení bytu ve výši půl miliónu korun s možností odpisu části částky za každé narozené dítě
strana je pro zvýšení přídavků na děti a jejich pravidelnou valorizaci
prosazuje dotace a granty na provoz domů dětí a mládeže a jiných zařízení pro volný čas dětí a mládeže
prosazuje podporu zaměstnanosti rodičů po mateřské či rodičovské dovolené, zvýšení pracovněprávní ochrany matek s malými dětmi