Šedesátá léta otevřela dveře

Cenu Magnesia Litera za přínos české literatuře včera převzal Jan Řezáč za vedení nakladatelství Odeon a revue Světová literatura v padesátých a šedesátých letech.

HN: V Odeonu jste vydali celou řadu pozoruhodných anglo-amerických autorů. Bylo těžké je prosadit do plánu před schvalovacími komisemi?
Ty problémy nebyly zase tak četné. Největší jsme měli s knihou Warrena Millera Prezydent krokadýlů, jejíž jazyk budil pohoršení nejen cenzury. Ta kniha nemohla vyjít, ale podařil se nám alespoň kompromis a mohli jsme ji prodávat překladatelům a odborníkům. Jinak problémy byly spíše počátkem padesátých let. Léta šedesátá otevřela dveře literatury doširoka a mohlo zde vyjít ledacos.

HN: Na jakou knihu, které jste pomohl k vydání, jste nejvíc hrdý?
Na Ovidiovy Proměny ilustrované Pablem Picassem. To byla kniha původně určená pouze k bibliofilskému vydání. Nám se ji podařilo vydat v nákladu 15 000 výtisků.

HN: Za jakých okolností vznikla Světová literatura?
Měl jsem pocit, že každé nakladatelství má mít svůj časopis. Nejvíce mě inspirovaly časopis Red vydávaný Karlem Teigem a švýcarský magazín Minotaure. Ten nás přiměl k tomu, aby se Světová literatura věnovala nejen knihám, ale třeba i výtvarnému umění.

(AI)