Nový premiér Paroubek bude mít ve vládě tři ženy

Premiér Stanislav Gross včera podal demisi a prezident v několika hodinách poté jmenoval novou vládu v čele s Jiřím Paroubkem.
Václav Klaus, který na rychlém vyřízení vládních formalit trval, protože na dnešek plánuje cestu po Moravě, považuje včerejšek za závěr svého působení ve čtrnáctitýdenní vládní krizi. Podle vlastních slov splnil úkol, když přispěl k vytvoření většinové vlády.
"V tomto smyslu, a chtěl bych zdůraznit právě či jenom v tomto smyslu, jsem s výsledkem spokojen," distancoval se prezident od výsledné podoby nového kabinetu v oficiálním proslovu po Paroubkově jmenování.
Složení nové vlády bylo přitom definitivně doplněno jen nedlouho před jmenováním na Hradě. Unie svobody-DEU totiž na poslední chvíli oznámila poslední ministerské jméno. Náhradnicí za ministra informatiky Vladimíra Mlynáře a třetí ženou ve vládě bude dosavadní Mlynářova náměstkyně, osmatřicetiletá Dana Bérová.
"Hlavním úkolem bude dokončit to, co začal můj předchůdce," řekla bývalá podnikatelka, která není a ani se nechce stát členkou Unie svobody.
Vláda, ve které bude nejvíc žen v historii, se včera sešla na první informativní schůzce. O důvěru ve sněmovně požádá příští týden, přesné datum hlasování o důvěře nebylo zatím určeno.
Co je v koaliční smlouvě, str. 3 Jak si vedl Klaus, str. 3 Komentář, str. 10

Související