Politické kauzy rozkývaly post nejvyšší žalobkyně

Případ údajného úplatku pro unionistického poslance Kořistku. Obvinění unionistického ministra Mlynáře. A do třetice vyšetřování unionistického místopředsedy vlády Němce. Co mají tyto tři kauzy společného?
Kromě toho, že ústřední roli v nich hrají politici nejmenší vládní strany, mohou tyto případy připravit o post nejvýše postavenou ženu státního zastupitelství Marii Benešovou.
Zprávy o vratké pozici vlivné šéfky nejvyššího státního zastupitelství přicházejí pouhý týden poté, co Hospodářské noviny zveřejnily, že policie na popud Benešové rozjela vyšetřování okolností, za nichž ministr spravedlnosti Pavel Němec chtěl vydat do vlasti katarského prince obviněného ze sexuálních deliktů. Benešová dospěla k závěru, že při rozhodování byl porušen zákon a nechala vyšetřit, zda za to má být někdo obviněn.
Mluvčí ministerstva Petr Dimun nucený odchod Benešové, o němž informovala sobotní Mf Dnes, včera výslovně nevyloučil. Tvrdí ovšem, že pokud se to stane, rozhodně to nebude kvůli katarskému princi nebo z politických důvodů.
"Pan ministr je celkově s prací paní Benešové více spokojen než nespokojen. Ale jsou tu některé její problematické kroky v kauze Mlynář a záleží na tom, jak se k postoji paní Benešové postaví vláda jako celek," řekl Dimun.

Benešová: Jde o politiku

V případě ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, kterého policie za nejasných okolností obvinila ze zneužití pravomocí veřejného činitele, Benešová kritizovala své podřízené, že o chystaném stíhání ministra informovali dříve média než jeho samého. Němec ale Benešové oficiálně vytýká, že to bylo vše, co s případem udělala. Jeho mluvčí Dimun dokonce tvrdí, že vláda byla nespokojena s tím, když Benešové zaslala stanovisko, že s případem Mlynář nic víc dělat nemůže. Další ministři to ale popírají. "Žádné takové usnesení vláda nepřijala. Dokonce z vlády směrem k paní Benešové nesměřovala žádná výtka," prohlásil například ministr vnitra František Bublan.
Sama Marie Benešová říká, že je přesvědčena, že případ Mlynář je jen zástupný problém. "Pan ministr Němec prostě není spokojen s kauzami, které se týkají unionistů. Celá věc je proto podle mého názoru tlačení na pilu ve věcech jeho stranických kolegů. A jestliže žijeme v právním státě, tak by se toto dít nemělo," řekla včera Benešová.
S ministrem mluvila nejvyšší státní zástupkyně naposledy minulé úterý. "Má samozřejmě právo navrhnout mé odvolání, ale ujistil mě, že nic takového nechystá," dodala Benešová.

Žalobkyně pobouřila i ODS

Současné potíže Marie Benešové nejsou první v její kariéře. Naposledy před rokem čelila ostré kritice ze strany regionálních politiků a ODS, kteří byli pobouřeni jejími výroky, v nichž přirovnala některé starosty ke gubernátorům. Marie Benešová je použila v souvislosti s rostoucí kriminalitou komunálních politiků.
Občanská demokratická strana následně přijala usnesení, v němž slova Benešové o gubernátorech označila za skandální a poškozující principy demokracie. "Myslela jsem si, že to jsou větší velikáni, a oni vyhrožují jedné ženské," komentovala to tehdy v Právu sama Benešová.
Zastání naopak vždy našla u sociálně demokratických politiků, kteří ji do funkce nejvyšší žalobkyně instalovali. Návrh na její jmenování nicméně podával bývalý ministr spravedlnosti a dnešní ombudsman Otakar Motejl.

Konflikty ve funkci

Nejvyšší státní zástupkyní se stala za Zemanovy vlády. Tehdejší premiér Miloš Zeman jí dokonce nabízel post ministryně vnitra, který ale ona nepřijala.
Žalobkyně si v posledním roce vysloužila kritiku ODS a politiků z regionů za své výroky, v nichž přirovnala mnohé starosty ke gubernátorům.
Její pozicí ale otřásly až kauzy, v nichž hrají roli zástupci Unie svobody, jejíž šéf Pavel Němec je současně ministrem spravedlnosti.
Ona sama se k rezignaci rozhodně nechystá a tvrdí, že ji Němec ujistil, že žádné odvolání nechystá.