Paroubek naznačil konec středových vlád

Paroubkův kabinet vznikl, aby zabránil vlivu komunistů, jeho šéf na druhou stranu doporučuje, aby s nimi ČSSD více spolupracovala.
Jiří Paroubek v žádném z rozhovorů po nominaci na premiéra neopomněl zdůraznit, že komunisté jsou potenciální partner pro příští sociálnědemokratickou vládu, která přijde za pět, nebo za devět let.
"Myslím, že se z komunistů dělá úplně zbytečný strašák. V Kremlu nesedí Stalin, neexistuje Kominterna ani Sovětský svaz, je úplně jiná mezinárodní situace. Komunisté už tuhle zemi nikdy neovládnou, prostě se budou muset integrovat do demokratického spektra, ať chtějí, nebo ne. Větší nebezpečí vidím v ODS," řekl v sobotním rozhovoru pro MF Dnes.
Zhruba stejnými slovy odpovídal Právu. "Nemohu se nedívat do budoucna, kdy ČSSD, podobně jako její sesterské strany ve Francii a v Itálii, možná bude hledat spojence nalevo. Komunistická strana je v současné době v České republice reálnou politickou silou, ale není bubákem, protože v Kremlu nesedí Josif Vissarionovič Stalin ani Leonid Iljič Brežněv, na našich hranicích nestojí Rudá armáda připravená k zásahu," tvrdí Paroubek a dodává: "Nevylučuji, že doba pravolevých koalicí u nás pomalu končí, že se vyčerpá touto koalicí, kterou ještě uzavřeme do konce tohoto volebního období."
Do třetice tak hovořil na sobotním ústřednímu výboru ČSSD: "Dělat z komunistů strašáky je stupidita."
Paroubek zdůraznil příklad Francie, kde za čtvrté republiky dominovaly středové vlády. Od šedesátých let, kdy po de Gaullových ústavních změnách vznikla pátá republika, se střídají vlády pravice a levice. Levicoví socialisté přitom oslabili komunisty tím, že jim umožnili vstoupit do vlády.
Nový premiér zároveň tvrdí, že sociální demokraté si měli spolupráci s komunisty lépe rozmyslet už v roce 2002, kdy měli dvě možnosti: velkou koalici s ODS a právě menšinovou vládu s podporou KSČM. Paroubek přitom přehlíží předvolební slib tehdejšího stranického šéfa Vladimíra Špidly, podle kterého bude vláda ČSSD spolupracovat pouze s lidovci a Unií svobody.
Dnes jako Špidlův nástupce v čele vlády tvrdí, že středová koalice nebyla tím, k čemu sociální demokraty vyzvali voliči. Podobnou kritiku "stojedničkové" koalice s KDU-ČSL a Unií svobody Špidla neustál loni v červnu, když ho ústřední výbor ČSSD donutil k demisi.
Špidlův nástupce Gross však paradoxně koalici obnovil. Po dalších sporech s lidovci stejný postup opakuje Paroubek, důrazněji než Gross však opakuje, že s lidovci se už musí skončit.
Paroubek tak zároveň odmítá Špidlův projekt tzv. "konsenzuální politiky", podle níž je možné, aby se koaliční strany s různými volebními programy dohodly na společném vládním prohlášení a efektivně podle něho vládly.
Místo toho dává očekávaný nový premiér přednost polarizované politické scéně, kde proti sobě stojí dva bloky - na jedné straně ODS podporovaná lidovci, proti nim sociální demokraté s komunisty.
Stejnou představu o budoucnosti politiky má také ODS. Přitom prosazuje většinový systém, který by omezil vliv menších stran. Takovou reformu však ČSSD odmítá.