ČSSD se shodla, Gross jde na Hrad

Předsedové koaličních stran se dnes brzy ráno sejdou a podepíšou dohodu o svém dalším společném vládnutí. Vzápětí, v devět hodin dopoledne, předseda sociálních demokratů Stanislav Gross vyrazí na Pražský hrad a do rukou Václava Klause položí demisi.
Takový konec vládní krize umožnilo víkendové rozhodnutí výkonného výboru ČSSD, který jasnou většinou schválil podobu budoucí vlády Jiřího Paroubka.
I když tak snadné to nebylo. Ještě po klíčovém sobotním zasedání špiček sociální demokracie, na němž Paroubkův tým obstál, se objevila nová překážka. Tři sociálnědemokratičtí poslanci v čele s exministrem zahraničí Janem Kavanem nechtěli pro vládu hlasovat. A premiér Stanislav Gross musel získat jejich příslib dříve, než ponese prezidentovi svou demisi.

Paroubkův program

Paroubek v sobotu vysvětloval smysl své vlády. "Superprioritou pro nás samozřejmě bude schválení evropské ústavní smlouvy," řekl delegátům ústředního výboru. Ti schválili jeho plán, podle kterého chce snížit daně, bojovat s kriminalitou a korupcí, včetně přijetí přísného zákona o střetu zájmů, a reformovat bytovou politiku. Ústřední výbor Paroubka navíc pověřil, aby prosadil zdravotnickou koncepci, která by zabránila pokusům zvýšit spoluúčast pacientů.
Vláda tak bude i nadále vycházet z programu Grossovy vlády schválené loni na podzim.
Během víkendu se dále upřesnilo složení kabinetu, kde se vymění čtyři ministři. K novým tvářím Radko Martínkovi (ČSSD) na Ministerstvu pro místní rozvoj a Pavlu Zářeckému (nestraník bez portfeje) přibyl poslanec Petr Zgarba (ČSSD), který střídá na Ministerstvu zemědělství Jaroslava Palase. Čeká se na kandidáta Unie svobody pro resort informatiky, unionisté ho chtějí oznámit zítra.

Dohoda s Kavanem?

O důvěře Paroubkově vládě se teoreticky může rozhodovat na schůzi sněmovny za týden, ke schválení budou tři vládní strany potřebovat všechny své poslance. Tedy 101 hlasů.
Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus informoval, že mimořádné sobotní jednání klubu schválilo návrh, aby poslanci ČSSD podpořili vládu povinně. Jan Kavan, Vladimír Laštůvka a Josef Hojdar však zatím podporu veřejně neslíbili.
Rezolutní byl především místo-předseda poslaneckého klubu a zakladatel budoucí levicové platformy ve straně Kavan. "Lepší je mít pravdu proti straně, než se mýlit se stranou," vysvětlil, že nátlak z vedení na něho neplatí. Z jeho pohledu je nepřípustné, aby ČSSD přijala Kalouskův plán na "Grossovu vládu bez Grosse". Nelíbí se mu ani návrat tří lidoveckých ministrů.
Kavan i Laštůvka protestovali především proti Cyrilu Svobodovi na místě ministra zahraničí.
Nespokojenci ještě včera večer jednali s vedením strany. Poté zdroj blízký tomuto jednání řekl HN, že účastníci domluvili podmínky, které dovolí premiérovi podat demisi a prezidentovi později jmenovat novou koaliční vládu.
Pokud by poslanci kolem Kavana neustoupili, hrozilo jako jediné další řešení politické krize předčasné volby - tedy to, které by sociální demokracii vyhovovalo ze všech nejméně.

Co bude dál

Prezident Václav Klaus o víkendu zopakoval, že od odstupujícího premiéra čeká demisi už v pondělí, tedy dnes. Vzápětí poté, co ji přijme, může pověřit kandidáta na premiéra Jiřího Paroubka sestavením nové vlády. Klaus už dříve slíbil, že to udělá - narozdíl od přijímání jednotlivých demisí - neprodleně a další sestavování koaliční vlády nebude komplikovat.