Klaus lže o ústavě, říká místopředseda EP

/Od našeho zpravodaje/
Dva představitelé Evropského parlamentu sáhli k ojedinělé akci a veřejně pranýřovali českého prezidenta Václava Klause za jeho kampaň proti unijní ústavě - místopředseda europarlamentu Roca Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru, německý socialista Jo Leinen.
Vidal-Quadras řekl, že Klausovy argumenty o ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé. "Jsme trpěliví, ale ne věčně trpěliví. Václav Klaus je jediným představitelem Evropské unie, nejvyšším představitelem, který je tak silně kritický k ústavě a říká, že je stoprocentně pro ni," uvedl Vidal-Quadras, který spolu s předsedou ústavního výboru Jo Leinenem má v parlamentu na starosti dohled nad kampaní k ratifikaci ústavy.
Jo Leinen a Vidal-Quadras se snažili vysvětlit, že Klausovy výroky v souvislosti s ústavou o ztrátě suverenity státu nebo vytváření evropského superstátu jsou lživé.
"Na straně stoupenců ústavy se objevují panika a hysterie, které souvisejí s tím, že ratifikace ústavy ve Francii nebo Nizozemsku není jistá. Podobné útoky, k jakým se uchýlili oba poslanci, do demokratické diskuse nepatří," uvedl europoslanec za ODS Jan Zahradil.
Francii a Nizozemsko čeká za šest týdnů referendum a v obou zemích převládají podle posledních výzkumů odpůrci ústavy.
Pro Zahradila není slovní přestřelka s Jo Leinenem nic nového. Zahradil a europoslanec Vladimír Železný si stěžovali předsedovi parlamentu Josepu Borrelovi, když šéf ústavního výboru vyvracel Klausovy argumenty proti ústavě v českém tisku. V dopise tvrdili, že poslanci by neměli útočit na prezidenta suverénního státu.
"Prezidenti, stejně jako všichni volení představitelé, jsou a musí být předmětem kritiky. Máme demokracii. Nemáme královské majestáty," uvedl Vidal-Quadras. "Pokud jsou slova obou představitelů Evropského parlamentu autentická, musím vyjádřit hluboké pobouření nad tím, že takto reagují na názor vyjadřovaný hlavou jednoho ze členských států EU," řekl včera prezidentův mluvčí Petr Hájek.


Co řekli na adresu českého prezidenta

"Není to poprvé, co prezident Klaus dává občanům zavádějící informace o Evropské unii. Jeho argumenty o evropské ústavě jsou předpojaté a lživé," uvedl místopředseda Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadras.
"Václav Klaus je vůbec jedinou hlavou členského státu unie, která stojí v tak výrazné opozici. Česká republika je země v srdci Evropy, je v jejím středu a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi dostala na periferii evropské politiky," uvedl předseda ústavního výboru socialista Jo Leinen.

Související