Nová vláda bude mít opět osmnáct ministrů

Postoj veřejnosti, která je podle průzkumu STEM z více než 90 procent nespokojená s politikou, se pokusí změnit nová vláda prakticky ve stejném složení, jako byl kabinet Stanislava Grosse.
Úterní dohody mezi koaličními špičkami, podle kterých Grosse nahradí na místě premiéra dosavadní ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, včera ještě potvrdil senátní klub ČSSD.
Prezident Václav Klaus prozatím odmítl odpovědět na otázku, jestli Paroubka sestavením nové vlády pověří. Zdrženlivost vysvětlil tím, že dohodu ještě musí posvětit ústřední výkonný výbor ČSSD, který se sejde v sobotu. "Do té doby nepovažuji dohodu za definitivní," vysvětlil.
Proti dohodě se mohou postavit ti sociální demokraté, kteří na minulém výkonném výboru před čtrnácti dny vylučovali možnost, že dojde k obnovení "Grossovy vlády bez Grosse". Dohodu mohou odmítnout i ti, kteří si přáli bližší spolupráci s komunisty.
Paroubek včera potvrdil úterní stanovisko, podle kterého nechystá ve vládě velké změny. Výslovně odmítl, že se bude inspirovat návrhy na tzv. Kohoutovu vládu, podle kterých měli ze současného kabinetu odejít vicepremiér Martin Jahn, ministryně zdravotnictví Milada Emmerová a Jaroslav Palas z resortu zemědělství.
Každé odvolání ministra může vyvolat nepříjemnou reakci ve sněmovně, kde bude nová vláda potřebovat při hlasování o důvěře hlasy všech 70 sociálnědemokratických poslanců. Zástupci ČSSD z Plzeňského kraje například předem varovali, že po odvolání Emmerové mohou hlasování bojkotovat.
Paroubek počítá s poslancem Radko Martínkem jako nástupcem na Ministerstvu pro místní rozvoj. Vyměnit chce ministra bez portfeje Jaroslava Bureše a Vladimíra Mlynáře. Nástupce za Bureše Paroubek zatím neprozradil, druhé jméno oznámí Unie svobody v úterý.