Rozhodnutí Stanislava Grosse odejít z čela vlády je nezvratné, nahradit ho má ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek.
Pokud tento plán, na němž se včera shodly strany koalice, schválí v sobotu ústřední výkonný výbor ČSSD, může Paroubek už za čtrnáct dní předstoupit před sněmovnu s žádostí o důvěru. "Chci, aby byla tato věc vyřešena rychle," řekl včera odstupující premiér Stanislav Gross.
Kabinet čekají pod novým šéfem minimální změny. Zatím je jisté pouze to, že sociální demokraté musí nově obsadit dosavadní Paroubkovo ministerstvo a Unie svobody najít na Ministerstvu informatiky náhradu za Vladimíra Mlynáře.
Vyjednávači ČSSD a lidovců našli kompromis už včera, když sociální demokraté připustili, že ve vládě mohou zůstat ministr dopravy Milan Šimonovský i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Stačí, když odstoupí z funkcí stranických místopředsedů.
"Je to víc než kompromis, šli jsme na samou hranici možností," hodnotil postup lidovecký poslanec Jiří Karas.

Dohoda jako ve čtvrtek
Sociální demokraté na druhé straně přijali dohodu o obnově vlády z minulého čtvrtka, kterou pak odmítlo jejich předsednictvo. Předpokládá, že nová vláda bude pokračovat ve stejném programu a hlavními prioritami budou škrty v rozpočtu na rok 2006, snížení daní, příprava penzijní reformy a přísný zákon o střetu zájmů.
Zástupci ČSSD neprotestovali ani při zprávě, že ve vládě zůstává také ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se rovněž vzdal funkce stranického místopředsedy.
Největší problémy vyjednávačům způsobil dříve navržený premiér Jan Kohout, který definitivně odmítl nabídku na řízení nové vlády s vysvětlením, že ho odradil dosavadní průběh jednání o vládě.
O novém kandidátovi na premiéra tak muselo rozhodnout předsednictvo sociálních demokratů. V dramatické debatě se prosadil Grossův blízký spolupracovník Paroubek, který ještě včera ráno doporučoval jako reálnou možnost menšinovou vládu s podporou komunistů a stal se tak přijatelným pro levicové křídlo strany.
"Měli jsme na vybranou buď menšinovou vládu, nebo Paroubka," řekl jeden z liberálnějších členů předsednictva.

Tvrdý muž s názorem
KDU-ČSL s Paroubkem na místě premiéra souhlasí. "Je to odpovědnost ČSSD," řekl Milan Šimonovský a vzápětí dodal: "Není to tak špatná volba. Dokáže tvrdě hájit svůj názor, a to vláda potřebuje."
US-DEU plán obou silnějších stran na ukončení vzájemných sporů akceptuje. Její předseda Němec zatím neoznámil, koho strana do vlády nominuje jako třetího ministra místo Vladimíra Mlynáře.
Ještě včera večer nebylo jisté, kdy bude premiér Gross informovat o řešení krize prezidenta.
Paroubek na sebe dosud upozornil jako pragmatický politik, který před šesti lety domluvil s ODS koalici na pražské radnici. Když vstoupil do Grossovy vlády, doporučil jako vůbec první ministr kolegům, aby odmítli kontrolní zprávu NKÚ, která tvrdě kritizovala jeho ministerstvo.
Jako ministr navrhl Paroubek ambiciózní reformu, která měla zrušit regulaci nájmů. Nepředložil však konkrétní návrhy zákonů. Jedním z jeho nápadů byla masívní podpora bytových družstev, kterou zamítla Evropská komise.