Nejnovější kandidát na českého premiéra Jiří Paroubek má pro novou funkci dobré předpoklady: ať už byl kritizován v minulosti za cokoliv, vždy dokázal oponenty umlčet.
Poslední ze skandálů musel dlouholetý náměstek pražského primátora vysvětlovat loni v únoru. Koupil totiž třípokojový byt, který byl postaven se státních dotací. "Noviny naznačují, že jsem nějak zneužil svého postavení. Není to pravda. Za byt jsme s manželkou zaplatili plnou cenu jako ostatní," hájil se a ještě vše obrátil ve svůj prospěch, když upozornil, že uvolnil obecní byt: "Myslel jsem si, že jako politik v tak vysoké funkci bych neměl bydlet v komunálním bytě s regulovaným nájemným."
A stejně dokázal odrazit i další kritiku mířící na jeho hlavu. Když pražská radnice při výměně valut přišla o 140 miliónů korun, svalil vinu na podřízeného úředníka.
Když se prodražovala stavba unikátního skleníku Fata Morgana v pražské Troji, tvrdil, že investici měl hlídat ředitel botanické zahrady.
Opoziční zastupitelé mu nadto vyčítali, že může za dlouhodobé zadlužování Prahy.
Například loni hospodařila s více než dvanáctimiliardovým schodkem. "Kontrola financí pod jeho vedením nebyla rozhodně dobrá," je přesvědčena Markéta Reedová, pražská zastupitelka za Evropské demokraty.
Přesto všechno se Paroubek podle průzkumů veřejného mínění dlouhodobě těšil vysoké popularitě v hlavním městě. Rád dával rozhovory, často neopomněl připomenout, jak přispívá ze svých peněz na žákovské fotbalové turnaje a dny dětí.
"Mám vysokou kvalifikaci a stojí za mnou dobře odvedená práce," řekl o sobě loni v létě, když se jej novináři ptali, zda chce vystoupat do vyšších pater politiky.
Podařilo se mu to nečekaně brzy - o pár týdnů později mu Stanislav Gross nabídl křeslo ministra pro místní rozvoj ve svém kabinetu. Ambiciózní Paroubek nabídku přijal. Grossova nabídka mu totiž pomohla zapomenout na jeho předchozí pokusy, které skončily fiaskem. Neuspěl v eurovolbách, stejně tak se neprosadil ani do Senátu.
Za sebou měl i nebývale ostrý spor s někdejším premiérem Milošem Zemanem. V jednu chvíli se zdálo, že rozepři neustojí - Zeman jej veřejně vyzval k odchodu ze sociální demokracie.
Paroubek, který byl v roce 1990 na obnovovacím sjezdu ČSSD zvolen ústředním tajemníkem strany, ale zůstal. A nyní stojí na vrcholu.
Při letitém působení v komunální sféře a krátkém angažmá v Grossově vládě si vypracoval pověst pragmatického politika, který je ochotný dohodnout se s kýmkoli. Zatímco na počátku devadesátých let patřil k pravicovému křídlu ČSSD, v poslední době prohlašoval, že by mu nevadila menšinová vláda s podporou komunistů.
Podle něj voliči ve volbách vyslali politikům dvě poselství: "Buď sestavit velkou koalici s ODS, nebo minoritní vládu v podstatě s podporou KSČM". Nyní má za úkol postavit se do čela koaliční vlády bez ODS i komunistů.