Svobodu přijímačkám


Neriskuj. Nemiř moc vysoko. Lepší odborná škola v hrsti než gymnázium na střeše. - Tak znějí vzkazy, které dnešním patnáctiletým našeptává nový systém přijímaček na střední stupeň. Včera si ho mohli poprvé ozkoušet a očekávání skeptiků se naplnila: je to změna k horšímu.
Školský zákon z dílny Petry Buzkové se vášnivě probírá už řadu měsíců. Protože přinesl ještě regulovanější systém přijímaček, protože vyhovuje hlavně průměrným státním školám, protože je to klacek pod nohy soukromým a církevním. Ale nejhorší je na něm tahle podprahová výchova k opatrnictví a k životu při zdi.
Když rozruch kolem přijímaček vypukl, ministryně v lednu smetla protestní petici patnácti tisíc rodičů a ředitelů škol jako "zbytečný humbuk". Krajští vzdělávací úředníci jí přitakávají: vlastně se nic neděje, zájem o vyhledávané školy je prý jako loni, snad s výjimkou Prahy... Jenže poslední týdny a nakonec i včerejšek ukazují něco jiného. V anketách z Brna, ze Zlína, z Karlových Varů patnáctiletá mládež opakuje poselství letošních zkoušek: musím být opatrný, na gymnázium to ani nezkusím. Ale i kdyby to bylo jen z Prahy, jaký je v tom rozdíl? Kolik talentů musí kvůli novému systému ztratit šanci na rozvinutí, jak hluboko musí opadnout zájem o gymnázia, aby ministerstvo při podzimním "vyhodnocování" nového systému uznalo chybu?
"Samozřejmě je legitimní ptát se, jestli nezrušit úplně všechna omezení a nechat strukturu středních škol jen na zájmu rodičů," připouští poradce ministryně Jan Koucký. Právě takový liberální přístup chceme. V první fázi stejně volné přijímačky jako u vysokých škol. A pak veřejnou debatu o sporné a zajímavé otázce, zda přijímací zkoušky nezrušit vůbec. tomas.nemecek@economia.cz