Vědci chtějí na základě DNA objasnit osídlování Země

Vědci doufají, že sestaví celkový obraz o tom, jak se první lidé rozšířili po celém světě. Zmapovat dějiny migrace lidstva pomocí vzorků DNA má v úmyslu nový vědecký projekt vzniklý z iniciativy časopisu National Geographic a počítačové společnosti IBM.
Experti chtějí za tímto účelem odebrat vzorky DNA u více než 100 000 osob z celého světa a ze získaných vzorků analyzovat dvanáct klíčových znaků DNA.
Počítačová a laboratorní analýza těchto vzorků poskytnutých především původními obyvateli by měla pomoci při sestavování obrazu kolonizace planety.
Projekt, který je plánován na pět let, bude stát asi 40 miliónů dolarů a podílejí se na něm nejpřednější světoví genetikové, stejně jako odborníci v oblasti DNA, lingvistiky a archeologie. "Mohla by vzniknout vůbec největší genetická databáze lidstva," sdělil šéf týmu odborníků Spencer Wells.
Odborníci mají odebírat vzorky od domorodců na deseti místech a od desítek tisíc dobrovolníků po celé zeměkouli. Pro realizaci projektu budou na každém kontinentu zřízena výzkumná střediska sbírající genetické informace od původního obyvatelstva. Experti jsou si ale vědomi toho, že bude třeba právě tito lidi dobře seznámit s cílem projektu, aby neměli obavy ze zneužití vzorků například pro lékařské účely.
Mnoho lidí má smíšený původ. Etnografové proto budou odebírat vzorky od známých původních skupin, jejichž DNA ukáže, které geny charakterizují kterou populaci a jaké jsou mezi nimi vztahy.
Výzkumu se mohou zúčastnit i další dobrovolníci mimo cílové skupiny, kteří budou mít zájem získat přehled o vlastní genetické minulosti. Za 100 dolarů si koupí balíček s materiálem potřebným pro odběr vzorku z tváře a po čtyřech až šesti týdnech od zaslání vzorku do centrální laboratoře se s údaji o svých genetických předcích seznámí při zadání anonymního kódu na webových stránkách projektu. Zároveň tímto způsobem akci finančně podpoří.
Zatím genetikové a archeologové kladou původ druhu Homo sapiens do Afriky zhruba před 200 000 lety. První moderní lidé prý tento kontinent opustili asi před 60 000 lety. Na konci pětiletého projektu by podle vědců měly být známé modely, kudy cesty našich předků vedly.
(čtk, Reuters)

Související