Předáním cen filmové kritiky Kristián a oceněním zahraničního hosta Febiofestu, jímž byl klasik španělské a evropské kinematografie Carlos Saura, vyvrcholila v pátek pražská část této přehlídky.

Sošky za nejlepší celovečerní, dokumentární a animovaný snímek loňského roku obdrželi režisér filmu Mistři Marek Najbrt, tvůrci kontroverzního dokumentu Český sen Vít Klusák a Filip Remunda a animátor Pavel Koutský za krátký film Čechy krásné, Čechy mé.

Podle ředitele Febiofestu Fera Feniče obeslala anketu více než polovina ze stovky oslovených publicistů.
Carlos Saura je v pořadí šestým zahraničním držitelem čestné ceny Kristián. Febiofest mu ji udělil za všech 40 filmů, které natočil.

"V ceny nevěřím. Nedá se ale říci, že bych neměl radost, když náhodou nějakou dostanu," řekl Saura, který vzápětí v jednom ze sálů uvedl své dva roky staré filmové drama lásky dvou bojujících znesvářených rodů nazvané Sedmý den.

"Podkladem byly skutečné události v jedné vesničce v roce 1990. V příběhu jsem změnil chronologii dějů i jména aktérů a chtěl přijít na to, proč se události takto seběhly," řekl Saura.

Carlos Saura představil na Febiofestu pět svých filmů - Carmen, Eliso, můj živote!, Krvavá svatba, Sedmý den a Sestřenice Angelika. Nyní natáčí muzikál Iberia, který nemá děj, jen mísí různé taneční styly. (čtk)

Související