Soud zasáhl do sporu o ochranné známky

Ústavní soud včera svým rozhodnutím zrušil verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem o užívání ochranné známky ZKL.
Ústavní soudci tak nyní řešili první komplikovaný případ, který se vyhrotil po rozhodnutí ústeckého soudce Jiřího Berky o prohlášení konkursu na společnost ZKL Klášterec nad Ohří.
Ústecký soudce Berka je obviněný spolu s dalšími lidmi ze zmanipulování několika konkursů. Jedním z nich je právě bankrot společnosti ZKL Klášterec nad Ohří a právě konkurs prohlášený soudcem Berkou v roce 2002 odstartoval spory o ochrannou známku ZKL, které včera rozhodoval Ústavní soud.
Berkou jmenovaný správce konkursní podstaty Daniel Thonat, který je stejně jako soudce Berka obviněn ze zločinného spolčení, totiž ochranné známky převedl do konkursní podstaty klášterecké firmy. Tu pak i s ochrannými známkami prodal pražské společnosti Comindustrial za čtyřicet miliónů korun.
Od Comindustrialu kláštereckou společnost získala slovenská firma HTC Holding, a to včetně ochranných známek.
Ústavní soud tak včera zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem z dubna minulého roku.
Soud totiž vyhověl návrhu společnosti ZKL Brno, aby s ní klášterecká společnost uzavřela dodatek ke smlouvě a prodloužila brněnské firmě, která byla před prohlášením konkursu vlastníkem podniku v Klášterci, právo na užívání ochranné známky ZKL.
Na to ale soud neměl podle ústavních soudců právo.
"Ústecký soud přikázal dělat něco, co nařizovat nemůže," uvedli soudci. Krajský soud podle ústavních soudců navíc rozhodl bez jednání, a tedy bez možnosti postižené firmy vyjádřit se.
Právě za prodej společnosti ZKL v Klášterci už také padl první nepodmíněný trest v případech, o kterých rozhodoval soudce Berka. Městský soud v Praze totiž rozhodl, že do vězení na šest a půl roku má jít podnikatel Peter Schwarz, vlastník společnosti Comindustrial, která kláštereckou společnost v konkursu koupila.
Ten by měl navíc podle rozhodnutí soudu uhradit společnosti ZKL osmnáct miliónů korun. Rozhodnutí soudu není zatím pravomocné, podnikatel se odvolal a o případu bude rozhodovat Vrchní soud.
Soudy tak řeší zatím spory, které konkursy vyvolaly, včetně desítek vylučovacích žalob, které mají určit vlastníky majetku zkrachovalých firem.
Samotné počínání soudce Jiřího Berky a dalších šesti lidí zapojených do podezřelých konkursů se zatím k soudu nedostalo. Berka přivedl za podivných okolností k úpadku Union banku, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovku Brno, mosteckou společnost Retem, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Související