Dolar oslabilil kvůli deficitu účtu USA

Americký dolar včera odpoledne na devizovém trhu výrazně prohloubil počáteční ztráty a smazal celý úterní zisk. Dolů jej strhly údaje o rekordním deficitu bilance běžného účtu USA ve čtvrtém čtvrtletí i za celý loňský rok.
V sedmnáct hodin SEČ kurs dolaru k euru klesl na 1,343 z úterního závěru 1,331 a z nočního týdenního maxima 1,3292 dolaru za euro. K jenu kurs dolaru klesl na 104,09 z předchozích 104,48 jenů za dolar. K libře dolar oslabil o 0,8 procenta na 1,9226 dolaru za libru. Britské měně pomohly příznivé vyhlídky domácí ekonomiky nastíněné ministrem financí ve včerejším návrhu rozpočtu.
Rekordní deficit zaměřil obavy trhu opět na strukturální problémy vnější nerovnováhy ekonomiky USA. Ty jsou hlavním důvodem více než tříletého trendu poklesu dolaru k hlavním světovým měnám.
Euro dostalo vzpruhu po signálech možného zvýšení úrokových sazeb. Informované zdroje včera podle médií uvedly, že Evropská centrální banka by mohla zvýšit úroky do září, tedy dříve, než se dosud myslelo.
Spojené státy vykázaly za loňský rok i v jeho posledním čtvrtletí podle očekávání analytiků rekordní deficit běžného účtu, nejširšího měřítka vnější obchodní a platební výměny. Za celý rok 2004 schodek vzrostl o 25,5 procenta na 665,9 miliardy dolarů, oznámilo včera ministerstvo obchodu Spojených států.
Ve čtvrtém čtvrtletí deficit vzrostl proti předchozím třem měsícům o 22 miliard na 187,90 miliardy dolarů a v meziročním srovnání byl vyšší o 61 miliard. Téměř celý přírůstek byl výsledkem zvýšení schodku obchodní bilance na 183,5 miliardy ze 167 miliard ve třetím čtvrtletí.
Vysoký deficit vnější platební bilance je zčásti dán tím, že americká ekonomika roste rychleji než ekonomiky ostatních zemí vyspělého světa. Část však padá na vrub nízké domácí míry úspor, kterou ještě snižují rozpočtové deficity.
Ekonomové se obávají toho, že takto vysoké deficity jsou dlouhodobě neudržitelné a upozorňují, že Spojené státy jsou kvůli nim příliš závislé na toku zahraničního kapitálu.
Deficity běžného účtu USA financují přílivem kapitálu ze zahraničí. Podle úterní zprávy dosáhl čistý příliv zahraničního kapitálu do Spojených států v lednu 91,5 miliardy dolarů a byl druhý nejvyšší v historii. Byl tak víc než dostatečný k financování lednového deficitu běžného účtu.
Růst schodku platební bilance je hlavním důvodem tříletého trendu poklesu amerického dolaru vůči euru i dalším světovým měnám. Za loňský rok dolar ke koši sedmi hlavních měn oslabil o osm procent a jen za poslední čtvrtletí ztratil pět procent.
Schodek ve čtvrtém čtvrtletí přesáhl očekávání trhů. Ekonomové předpokládali deficit 181,9 miliardy dolarů.
Americký dolar v úterý prudce posílil až na 1,332 za euro. Posilování měny USA odstartovala zpráva o tom, že čistý příliv investic do Spojených států byl v lednu 91,5 miliardy dolarů. Je to nejvíce za téměř dva roky. Údaje v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí.
Lednový čistý prodej akcií, vládních pokladničních poukázek, firemních dluhopisů a dalších aktiv zahraničním investorům je o polovinu vyšší než v prosinci. Výrazně tak překonal očekávání trhu. Znamená to, že rekordně schodková obchodní bilance i státní rozpočet neodradily cizince od vkládání peněz do největší ekonomiky světa, píše agentura Bloomberg. "Zahraničí stále považuje americkou ekonomiku za atraktivní a věří, že si ve srovnání s ostatními povede dobře," komentoval údaje Sean Callow, měnový analytik firmy IdeaGlobal.