Pod názvem Syrové umění probíhá v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně výstava sbírky manželů Švankmajerových. Sbírka je souborem afrických kultovních plastik, prací renomovaných výtvarníků, uměleckých samouků, psychicky nemocných pacientů i Švankmajerů samotných.

Pojem syrové umění vymyslel teoretik české avantgardy Karel Teige a dá se chápat jako náš ekvivalent pro označení art brut, s nímž přišel klasik moderního umění Jean Dubuffet. Art brut označoval výtvarný projev umělecky neškolených lidí, kteří tvořili zcela svobodně z vnitřní potřeby, bez ohledu na jakékoli slohové konvence. Nejtypičtější příklad představovaly kresby a malby psychotiků nebo spiritistických médií.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.