Deset měsíců v Evropské unii nepřesvědčilo Čechy vlastně o ničem: zůstávají skeptiky, o unii nemají přehnaně pozitivní představy, mnozí přiznávají, že ani vlastně nevědí, co si myslet.
Takových je nebývale mnoho - podle národní studie k Eurobarometru, která byla včera zveřejněna, plných 38 procent obyvatel, což je téměř nejvíce v celé unii.
Autoři výzkumu zjistili, že většina občanů má pocit, že nerozumí, jak unie funguje, jaké funkce a důležitost mají její jednotlivé instituce. Oproti průměru EU si jen třetina Čechů myslí, že jejich hlas má v Bruselu či Štrasburku váhu.
"Je zjevné, že kampaně, které česká vláda dělala, nedokázaly lidem odpovědět na základní racionální otázky," říká sociolog Jan Hartl. "Byly emocionální, ukazovaly vždy "velkou evropskou rodinu". Ale už méně, jaký bude mít členství dopad na ceny, na sociální jistoty; neukázaly, jak to vlastně v evropské politice chodí."

Sňatky z rozumu
Autoři průzkumu, kteří na sklonku října oslovili v Česku 1075 občanů, upozornili na pocit, který mezi lidmi převládá. Totiž, že Brusel či Štrasburk je něco, co se jich týká jen okrajově, a co je ještě ke všemu velká nuda.
Sociolog Hartl i tento pocit přičítá na vrub politiků: "Prakticky nikdo z politických špiček neukázal své nadšení. Nikdo lidem nevysvětlil, proč se mají o dění v EU zajímat, proč se jich to týká. Takže převládl pocit, že je to byrokracie a blbina, o které není nutné zjišťovat víc, než víme ze zpráv."
Vládní ČSSD sice za kampaň utratila 200 miliónů korun, ale o unijních záležitostech hovořil za stranu zejména tehdejší premiér Vladimír Špidla - a ten si jako velké téma vzal evropský mír. Tedy EU jako záruku života bez válek.
A prezident Václav Klaus či špičky ODS - Mirek Topolánek a stínový ministr zahraničí Jan Zahradil - pak otevřeně mluvili o sňatku z rozumu, který by bylo lépe ještě o pár let odložit.
Část ODS pak před referendem o vstupu do EU dokonce vyzvala občany, aby hlasovali ne.
Přitom včera publikovaný průzkum znovu prokázal, že právě mezi příznivci občanských demokratů je největší podíl lidí, kteří členství země v unii jasně podporují. Zhruba 80 procent těch, kteří volí ODS, je pro co největší spolupráci v rámci EU.

Strašení zatím bez odezvy
Nyní občanští demokraté varují před přijetím evropské ústavy - podle nich země přijde o svou suverenitu a občané přijdou částečně o svou identitu i kulturu.
Studie k Eurobarometru ukázala, že podobná varování Čechy až na výjimky neberou.
Z odpovědí na otázky vyplynulo, že místní lidé se na rozdíl od občanů jiných států mnohem méně strachují právě o ztrátu národní identity a kultury. Zatímco v průměru EU takové obavy sdílí 42 procent dotázaných, v Česku je to o pět procent méně.
Mnohem méně než jiní Evropané se pak Češi obávají třeba ztráty sociálních dávek či toho, jak budou zajištěni v důchodovém věku.
Penze považuje v unii za problém každý osmý člověk. V Česku, kde se politické strany už několik let nemohou shodnout na podobě důchodové reformy, a politici tak často zveřejňují naprosto odlišné návrhy toho, jak by penze měly za čas vypadat, však jen každý dvacátý člověk. Čechy pak také mnohem méně trápí případný konec národní měny. Slováci možnou ztrátu koruny prožívají více.
ODS se však přece jen na mínění Čechů v něčem podepsala. Jakkoli je systém hlasování, který obsahuje nová evropská ústava, složitý, místní obyvatelé mají už jasno v tom, že v budoucnu bude muset Česko počítat se ztrátou moci.
Navzdory tomu však Češi evropskou ústavu podporují. Z Eurobarometru vyplynulo, že podpora ústavní smlouvy vzrostla za poslední období na historických 63 procent.

Co si myslí Češi o Evropské unii