ČSSD prosadila pokladny

David Macháček
Schůze sněmovny vstoupí díky včerejšku do historie. Kromě registračních pokladen, o nichž se léta diskutuje, hlasovali poslanci o dvou dalších ekonomických normách s podobným osudem. První má zpřísnit pravidla konkursů, druhá urychlit zápisy do obchodních rejstříků. Všechny dohromady pak výrazně ovlivňují podnikatelské prostředí v Česku. Nadto v prvním čtení uspěla novela zákona o zaměstnanosti, která má zmírnit boj proti tzv. švarcsystému.
Schválení registračních pokladen ihned napadla ODS. "Je to černý týden pro podnikatele," komentoval hlasování stínový ministr průmyslu Martin Říman z ODS.
"Nehodnotil bych to tak, podnikatelské prostředí se nezhorší," oponuje vicepremiér Martin Jahn.
Registrační pokladny prosadila vláda jen díky pomoci komunistů, protože se hlasování zdržel jeden lidovec a tři poslanci US-DEU. "Jako podnikatel s pokladnami souhlasit nemohu," uvedl jeden z nich, ekonomický expert unionistů Robert Vokáč.

Námět pro volební program

Pokladny si mají povinně pořídit všichni podnikatelé a v jejich paměti pro kontrolu ukládat evidenci svých obchodů.
S tím, že by někdy pokladny začaly fungovat, však politici příliš nepočítají. Vokáč spoléhá na to, že jsou podle zákona nutné až od roku 2007. "V podstatě to znamená, že nebudou povinné vůbec, když příští volby vyhraje pravice," říká unionista.
"Napsali pro nás novou kapitolu volebního programu," potvrzuje to poznámkou na adresu vlády Martin Říman. Pokud ODS vstoupí napřesrok v létě do vlády, zákon o pokladnách, který má platit až od roku 2007, zruší.
I podle místopředsedy vlády Martina Jahna jsou pokladny spíše reliktem z minulosti a o jejich zbytečnosti otevřeně nepochybuje ani předseda lidovců Miroslav Kalousek. "Je to výsledek dohod, kterým ochráníme větší část populace před šikanou plošných majetkových přiznání," říká otevřeně.

S pomocnou rukou ODS

Vicepremiér Jahn tvrdí, že mnohem důležitější než pokladny jsou obě novely obchodního práva, které podnikatelům pomohou.
Česká republika má například evropský primát v desetiletém trvání konkursů. To může změnit novela, kterou připravila vláda ve spolupráci s experty ODS. Zákon sice sněmovna po odporu levicového křídla ČSSD vrátila do druhého čtení, podle Jahna i poslanců ODS je ale pravděpodobné, že ji schválí ještě současná schůze.
Podobný efekt by měl mít zákon, který zrychlí zápisy do obchodních rejstříků. Zakládání podniků trvá v Česku vinou byrokracie nejméně 40 dnů, o třetinu déle, než v průměrné zemi OECD. Norma, kterou připravil stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS, stanovuje, aby soudy zapsaly novou firmu do pěti dnů.
Vláda se včera také pokusila zmírnit zákon o zaměstnanosti, podle něhož nesmějí firmy pod pokutou až dva milióny korun zaměstnávat živnostníky. Napříště mohou finanční úřady posoudit, kdy jde o korektní obchodní vztah a kdy o obcházení daňových zákonů.
Podnikatelé prohráli, str. 2 Komentář, str. 11

Související