Cizinci do Česka chtějí. Mají to ale těžké

Lákání cizinců do Česka je stejně jako v zemích Evropské unie velmi citlivé téma. Když úředníci mluví o projektu, díky kterému chtějí do země přivést zahraniční kvalifikované pracovníky, nezapomínají nikdy zdůraznit větu: tito cizinci rozhodně Čechům práci neberou. Jen na včerejší tiskové konferenci k projektu věta zazněla minimálně pětkrát.
"Česká společnost vnímá příliv cizinců negativně. Lidé si nejprve musí uvědomit, že jim tito lidé práci neberou," vysvětluje vedoucí české mise Mezinárodní organizace pro migraci Lucie Sládková.
Podmínky, které musí zahraniční pracovníci splnit, jsou proto velmi těžké. Do projektu se tak zatím dokázali zapojit pouze čtyři cizinci, kteří přišli přímo ze své rodné země. Ostatní předtím již žili, pracovali nebo studovali v Česku. Potíže včera poprvé nahlas přiznali i úředníci ministerstva práce.
"Narazili jsme na jednu velkou překážku. A to jsou velmi restriktivní zákony o zaměstnávání cizinců," přiznává manažerka projektu Věra Ivanovičová.
Firmy totiž mohou podle českých zákonů přijmout na volné místo cizince jen v případě, že předtím neseženou Čecha nebo jiného občana EU.

Stát pomáhá jen málo

Stát navíc cizincům práci nezprostředkuje. Nezařídí jim pracovní povolení ani bydlení.
"Pokud cizinci v republice předtím nežijí a nebydlí, tak pro ně rozhodně není snadné práci sehnat," říká mladá Ruska Julia Kirilinová, která se rozhodla do projektu zařadit. Oproti ostatním cizincům má přitom velkou výhodu: umí výborně česky, vystudovala v Česku vysokou školu a našla si práci v tuzemské cestovní kanceláři.
Přesto nemá se sháněním místa dobré zkušenosti.
"Většinou narazím - jen kvůli tomu, že jsem cizinka. Pak je už jedno, že mluvím třemi jazyky a něco umím," říká Julia Kirilinová.
Ministerstvo práce proto slibuje, že se alespoň část přísných podmínek pokusí změkčit. Například že by firmy mohly místo, na které nemohou sehnat Čecha, mnohem rychleji obsadit cizincem.
"Dnes jsme o tom diskutovali se zaměstnavateli. Mělo by se něco pohnout," slíbil včera náměstek ministra práce Čestmír Sajda, pod kterého projekt lákání kvalifikovaných cizinců do Česka spadá. Firmy se totiž do projektu ministerstva nechtějí zapojovat.
"Je s tím neuvěřitelná fůra papírování. Žádný div, že spousta společností obchází zákony a raději se domluví s jinou firmou, která cizince zaměstná načerno," popsal praxi před nedávnem HN jeden z pracovníků pražské stavební firmy. Jméno nechtěl zveřejnit, aby na svou firmu neupozornil kontrolory. Nezájem podniků se dá ukázat i na dalším příkladu: Již čtvrt roku fungují stránky, na kterých mohou firmy nabídnout "mozkům" z východu volná místa. Jenže společnosti na ně pověsily jen devatenáct inzerátů. Naproti tomu se na stránku zapsalo přes sedm set cizinců toužících po kariéře v Česku.

Dvě desítky nových cizinců

Do včerejška tak ministerstvo do projektu zařadilo zatím jen 241 cizinců. Poslední přibyli v lednu. Ministerstvo jich vybralo jednadvacet - především šlo o Bělorusy či absolventy českých vysokých škol.
Ministerstvo ale zatím nepočítá s tím, že by do projektu pustilo i Ukrajince, kteří patří mezi nejpočetnější národy pracující již nyní v Česku. Šanci na zařazení do projektu budou mít až zhruba za čtyři roky. Důvod? Návrh vždy posuzují i ministerstva vnitra či zahraničních věcí. A Ukrajinci by podle Sajdy mohli znamenat pro stát bezpečnostní riziko.
Česko se ale v budoucnu bez přílivu cizinců neobejde. Jako ostatní evropské státy se potýká s odlivem kvalifikovaných "mozků", například doktorů. V zemi přitom stále pracuje relativně málo zahraničních pracovníků: nyní jich je kolem 240 tisíc, tedy 2,4 procenta. Evropský průměr je přitom mnohem vyšší - činí osm procent.