Pokud se rozhodnete pro založení obchodní společnosti, máte na výběr z následujících právních forem: veřejná obchodní společnost, společnost s ručením omezeným, komanditní společnost a akciová společnost.
Obchodní společnost je právnickou osobou, tedy má svou samostatnou právní subjektivitu, jedná svým jménem a za své závazky odpovídá celým svým majetkem. Základní rozdíly mezi jednotlivými právními formami obchodních společností lze spatřovat zejména v ručení společníků za závazky společnosti.

Společníci a jejich vklad
Společníky veřejné obchodní společnosti musí být minimálně dvě osoby (fyzické či právnické), které za závazky společnosti ručí celým svým majetkem. Společníci nemusí do společnosti vnášet žádné vklady. Fyzická i právnická osoba může být společníkem s neomezeným ručením pouze v jedné společnosti.
Komanditní společnost je společnost, v níž jeden nebo více společníků ručí za závazky společnosti do výše svého nesplaceného vkladu zapsaného v obchodním rejstříku (komanditista) a jeden nebo více společníků celým svým majetkem (komplementář). Komplementáři nemusí do společnosti vkládat žádné vklady, vklad komanditisty však musí činit alespoň pět tisíc korun.
Společnost s ručením omezeným je společností, jejíž základní kapitál je tvořen vklady společníků a jejíž společníci ručí za závazky společnosti, dokud nebylo zapsáno splacení vkladů do obchodního rejstříku. Minimální vklad společníka činí dvacet tisíc korun a minimální výše základního kapitálu činí dvě stě tisíc korun. Pokud společníci své vklady splatí a toto splacení je zapsáno v obchodním rejstříku, potom společníci za závazky společnosti již neručí.
Společnost s ručením omezeným může založit i jediná osoba, fyzická i právnická, maximálně může mít padesát společníků. Fyzická osoba však může být jediným společníkem maximálně ve třech společnostech s ručením omezeným. Společnost s ručením omezeným s jediným společníkem nemůže být jediným společníkem-zakladatelem jiné společnosti s ručením omezeným.
V akciové společnosti je základní kapitál rozvržen na určitý počet akcií. Akcionář neručí za závazky společnosti. Minimální výše základního kapitálu akciové společnosti při upisování akcií bez veřejné nabídky činí dva milióny korun.

Společnost s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že nejčastější formou obchodní společnosti u nás je společnost s ručením omezeným, chtěli bychom se zaměřit na postup při založení a vzniku této společnosti.
Společnost je založena sepsáním zakladatelské listiny, pokud má jediného společníka, anebo sepsáním společenské smlouvy, pokud má společníků více. Zakladatelská listina i společenská smlouva musí mít formu notářského zápisu. Minimálně musí obsahovat firmu a sídlo společnosti, určení společníků, předmět podnikání, výši základního kapitálu a výši vkladu každého společníka včetně způsobu a lhůty splácení vkladu, jména a bydliště prvních jednatelů a způsob jejich jednání za společnost, určení správce vkladu.
Po založení společnosti je nutné získat příslušná podnikatelská oprávnění (například živnostenské listy) a splatit základní kapitál.
Všechny nepeněžité vklady a peněžitý vklad jediného společníka musí být splaceny v plné výši před zápisem společnosti do obchodního rejstříku.
Pokud má společnost více společníků, je možné peněžité vklady splácet až po dobu pěti let po vzniku společnosti. Ale i v tomto případě je část vkladů ve výši alespoň 30 procent základního kapitálu, minimálně však sto tisíc korun, třeba splatit před zápisem společnosti do obchodního rejstříku. Všechny peněžité vklady je nutné splácet na zvláštní účet u banky, který na jméno společnosti zřídí správce vkladu. Banka umožní společnosti disponovat s těmito vklady až po zápisu společnosti do obchodního rejstříku.

Obchodní rejstřík
Společnost vzniká k okamžiku zápisu do obchodního rejstříku. Poplatek za zápis společnosti do obchodního rejstříku činí pět tisíc korun. K návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku je nutné přiložit společenskou smlouvu, resp. zakladatelskou listinu, podnikatelská oprávnění (například živnostenské listy), doklad o splacení základního kapitálu, právní titul užívání prostor, ve kterých je umístěno sídlo (například nájemní smlouvu a výpis z katastru nemovitostí). Sídlo může být umístěno v bytě pouze v případě, je-li to slučitelné s účelem společnosti a odpovídá to i povaze její činnosti. Dále je nutné předložit také výpis z rejstříku trestů jednatele, prohlášení jednatele, že splňuje zákonné podmínky a že u něj není překážka výkonu funkce, a podpisový vzor jednatele.
Společenskou smlouvu (zakladatelskou listinu) a podpisový vzor jednatele je přitom nutné přiložit ve dvojím vyhotovení, neboť jsou zakládány do tak zvané sbírky listin, která je součástí obchodního rejstříku a je veřejně přístupná.
Do sbírky listin jsou podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku povinni zakládat zákonem stanovené dokumenty (mimo jiné i účetní závěrky a zprávy auditora). Na internetu (www.justice.cz) je možné nahlížet jak do obchodního rejstříku, tak i do dokumentů, které podnikatelé založili do sbírky listin. Vzhledem ke specifikům každého jednotlivého případu však doporučujeme založení společnosti a její zápis do obchodního rejstříku konzultovat s odborníkem, tj. notářem anebo advokátem.

 Autoři jsou advokáti firmy bnt - pravda & partner


Druhy obchodních společností

Veřejná obchodní společnost
Společníky musí být alespoň dvě osoby, které za závazky ručí celým svým majetkem. Společníci nemusí do společnosti vkládat žádné vklady.
Komanditní společnost
Jeden nebo více společníků ručí za závazky společnosti do výše svého nesplaceného vkladu zapsaného v obchodním rejstříku (komanditista) a jeden nebo více společníků celým svým majetkem (komplementář). Komplementáři nemusí do společnosti vkládat žádné vklady, vklad komanditisty musí činit minimálně pět tisíc korun.
Společnost s ručením omezeným
Společníci ručí za závazky společnosti do výše souhrnu nesplacených vkladů. Minimální vklad společníka činí 20 tisíc korun, minimální výše základního kapitálu ale 200 tisíc korun. Společnost může mít jednoho až padesát společníků.
Akciová společnost
Základní kapitál je rozvržen na akcie, akcionář neručí za závazky společnosti. Minimální výše základního kapitálu činí dva milióny korun.
Zdroj: autoři