Pohledávka v kauze IPB za 104 milióny

Za šanci, že na státu možná vysoudí čtyřicet miliard, zaplatil včera neznámý investor částku sto čtyři milióny korun. Získal ji v dražbě, kde se prodávala pohledávka zkrachovalé Investiční a Poštovní banky za ČSOB. A koupil ji, ač není jisté, zda je oprávněná.
Pohledávka vznikla jako výpočet škody za prodej zkrachovalé IPB do rukou ČSOB. Naúčtoval ji tehdejší vlastník IPB, japonská Nomura, ale ČSOB ji popírá. O tom, na čí straně je pravda, se ve Vídni jedná už téměř dva a půl roku. V případě, že by Nomura uspěla, musel by miliardy platit stát. Ten se totiž před čtyřmi lety zavázal, že zaplatí, pokud ČSOB vznikne koupí IPB škoda.
Dražba začala ve dvě hodiny odpoledne a do Národního domu na pražských Vinohradech přišlo zhruba padesát lidí. Jistinu ve výši osm miliónů šest set tisíc korun složilo sedm účastníků, po oznámení vyvolávací ceny - sedmdesáti šesti miliónů korun - začali přihazovat jen čtyři lidé. Váhavě, po dvou miliónech korun. Tedy nejnižší povolené částce. Za dvacet minut dražba skončila. Její vítěz, který mluvil slovensky, odmítl sdělit svou totožnost. Řekl ale, že nezastupuje stát.
"Totožnost všech účastníků je podle zákona tajná. Mohu jen říct, že stát nemůže být z dražby vyloučen nikdy," konstatoval licitátor dražby Petr Pavlíček.
Právě o státu jako kupci se dlouhé měsíce spekulovalo, ministr financí Bohuslav Sobotka měl jít s tímto plánem na vládu, ale rozmyslel si to.
Odhaduje se, že jen náklady na arbitráž vyjdou na zhruba 150 miliónů korun. Získat pohledávku za jakoukoliv sumu nižší než tato částka by tedy bylo výhodné. Stát by totiž mohl vídeňskou arbitráž zrušit.
Arbitráž však Nomuře za pravdu dát nemusí. "Pohledávka je uměle vytvořenou iluzí. Investor za ni také zaplatil asi 2,5 promile její údajné hodnoty. To samo o sobě dostatečně vypovídá o míře důvěry, kterou chová k pozici toho, kdo se škody domáhá," soudí mluvčí ČSOB Milan Tománek.
Vláda a ČSOB tvrdí, že žádná pohledávka neexistuje, protože IPB při převzetí státem a následném prodeji ČSOB byla v desetimiliardových dluzích. Nomura naopak říká, že IPB měla hodnotu čtyřicet miliard korun. Když arbitři rozhodnou ve prospěch Nomury, nový vlastník pohledávky čtyřistakrát zhodnotí vložené peníze. V opačném případě mu zůstane jen štos bezcenných papírů.
Ani ČSOB, ani Nomura se dražby přímo nezúčastnily, mlčí i stát. Mluvčí ministerstva nezvedal mobilní telefon. Koupi pohledávky nepotvrdily ani česko-slovenské finanční skupiny Penta a J&T. "Zmíněnou pohledávku jsme nekoupili," řekl mluvčí J&T Petr Málek. Totéž tvrdí Penta.
Vítěz má vydraženou pohledávku zaplatit do tří měsíců. Pokud se tak nestane, bude se dražba opakovat.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru