Rozhodnutí české vlády nechalo ve hře o Český Telecom dva strategické investory z oblasti telekomunikací. Velké telekomunikační firmy TDC a Swisscom se totiž chtějí o Telecom ucházet jen tehdy, když vláda svůj podíl prodá jako celek.
Kromě nich mají o firmu zájem i finanční investoři, podniky Cerberus Capital Management, Black Stone Group, PPF a CVC Capital Partners, která by měla být v konsorciu se Swisscomem.
Vláda včera rozhodla, že se Telecom prodá takzvanou kombinovanou metodou, kdy nejdříve budou zástupci státu jednat se strategickými investory a v případě neúspěchu jednání prodají akcie na burze cenných papírů.
Analytici se domnívají, že z dlouhodobého hlediska by Telecomu spíše prospěl prodej přes burzu cenných papírů. Duální metodu prodeje zase doporučoval poradce pro privatizaci Credit Suisse First Boston a Česká spořitelna.
Podle analytika firmy Patria Online Tomáše Gaťka by se prodejem přes kapitálové trhy výrazně omezilo riziko, že nový majitel bude tlačit na rychlou návratnost investic na úkor kvality služeb. Navíc podle něj prodeje kombinovanou metodou většinou nebyly příliš úspěšné. "Obávám se, že zástupci státu budou dlouho jednat se strategickými investory, se kterými se nakonec nedohodnou. Potom sice budou připraveni akcie prodat na burze, možná však za cenu o sto korun nižší než nyní," uvedl.
Zástupci telekomunikačních firem přitom zatím neuvedli, jak by si jako majoritní akcionáři Telecomu počínali.

TDC zná střed Evropy lépe
Dánský telekomunikační operátor TDC má ve střední Evropě mnohem více zkušeností než jeho švýcarský rival. V Česku v současnosti zcela vlastní alternativního operátora Contactel, v minulosti byl i spoluvlastníkem Českých radiokomunikací. O Český Telecom se ucházel již v první privatizaci před dvěma lety.
TDC je mezinárodní telekomunikační operátor. V současnosti pochází více než 55 procent příjmů celé skupiny TDC ze zahraničí. Mezi největší zahraniční investice patří 97procentní vlastnictví švédského operátora Song Networks Holding, úplné vlastnictví litevského mobilního operátora Bite GSM, čtvrtinový podíl v polské firmě Polkomtel. Významné investice má dánská firma i v sousedním Německu.
Již při první privatizaci v roce 2002 se zástupci firmy nechali slyšet, že v případě, že získají kontrolu nad Telecomem, se budou snažit dále rozvíjet jeho aktivity. Tehdy byla firma v konsorciu s německou bankou Deutsche Bank.
Podle bývalého ředitele Contactelu Michala Čupy tehdy chystalo vedení TDC sloučení aktivit Contactelu a Českého Telecomu. Nemělo by totiž cenu držet dvě značky, které by si u některých produktů vzájemně konkurovaly.

Swisscom Česko opustil
Švýcarský národní operátor má s českým trhem také zkušenosti, ne ovšem tak rozsáhlé jak je tomu u Swisscomu. Před dvěma lety totiž byl spoluvlastníkem Českého Telecomu, jako člen konsorcia TelSource. Sdružení ovšem zahájilo odprodej svých 27 procent koncem loňského roku. Analytici i ministři se tehdy shodovali, že rozprodej akcií TelSource výrazně usnadní budoucí privatizaci Telecomu.
V současnosti tak nemá Swisscom žádnou výraznou akciovou účast ve střední a východní Evropě. Podle informací agentury Bloomberg se jeho současné aktivity zaměřují spíše na západ a jihozápad Evropy. Nejaktivnější je kromě Švýcarska v Rakousku, Německu, Francii a Itálii.
Na rozdíl od dánské firmy je Swisscom výrazně aktivnější v oblasti mobilních sítí. Kromě toho, že sama firma provozuje mobilní sítě ve Švýcarsku, měla majoritní podíl v německém mobilním operátorovi Debitel. Letos se ovšem Swisscom dohodl na prodeji jeho 95 procent akcií s britskou investiční skupinou Premira. Před dvěma lety koupil čtvrtinový podíl v mobilní divizi Swisscomu britský Vodafone, největší mobilní operátor na světě.

V roce 2002 vyhrála TDC
Prodej státního podílu v bývalém monopolu byl na spadnutí už před dvěma lety. Tehdy vyhrálo tendr konsorcium TDC a Deutsche Bank. Firmy nabízely za Telecom 55 miliard korun, kabinet Vladimíra Špidly ovšem transakci zrušil. Obchod zkrachoval, protože Deutsche Bank a TDC se nedokázaly dohodnout s minoritním akcionářem Telecomu - konsorciem TelSource. Podle tehdejších vyjádření ministrů byl model financování celé transakce nerealistický.

041202-02 ()