Na první pohled se zdálo, že si státem ovládaná ropná společnost Čepro může na čas oddechnout. Soud včera pozastavil exekuci, která se kvůli pochybně prohranému soudu o 2,6 miliardy korun nad podnikem vznáší už čtrnáct dní.
Hrozba ale není zažehnána, držitel pohledávky se hodlá odvolat. A navíc se včera ukázalo, že firma má nový problém. Ve hře jsou sice "jen" stovky miliónů, i tentokrát je ale stát má platit kvůli nevysvětlenému selhání manažerů Čepra.
HN v minulých týdnech podrobně popsaly, že miliardové exekuci předcházely pochybné operace a dosud ne zcela objasněné tahy bývalých i současných pracovníků firmy. Nový problém podniku má obdobný scénář - znovu je založen na tom, že se "kdesi v Čepru ztratily soudní obsílky".

Soud už nařídil platbu

Příběh nabral spád letos 3. září, kdy pražský městský soud vydal platební rozkaz. Čepru, které mimo jiné schraňuje krizové státní rezervy pohonných hmot, v něm soudce ukládá, aby neznámé jihlavské společnosti M Port vyplatilo 348 miliónů korun.
A státem ovládaný podnik se proti verdiktu nijak neohradil. "Platební rozkaz je proto pravomocný, firma Čepro byla řádně obeslána," uvedla soudkyně Monika Vacková. V soudním spise je řádně zapsáno, že Čepro platební rozkaz převzalo. V podniku přesto tento dokument "není k nalezení".
Podobně jako v kauze první miliardové pohledávky. Čepro se v ní hájí argumentem, že podnik o hrozících potížích neměl ani tušení, neboť se do rukou manažerů nikdy nedostaly varovné soudní listiny. HN už v minulých dnech popsaly, že - byť to vedení firmy popírá - v případu údajné ztráty klíčových dokumentů figurují i lidé z managementu.
Stejně tak je tomu v nejnovější kauze: lidé z Čepra o hrozící 348miliónové ztrátě věděli.

Nevíme, proč nic nevíme

Podnik podle zjištění HN od letošního jara s firmou M Port vyjednával, jak údajnou pohledávku vyřešit. Právníci Čepra kvůli tomu dokonce vypracovali detailní rozbor.
Navzdory tomu zástupci firmy včera tvrdili, že o soudním platebním rozkazu vůbec nevěděli. Jak se to mohlo stát, když o problému v minulosti několikrát jednali?
"Já to prostě nevím. Vyšetřuje to teď policie," prohlásila mluvčí podniku Alena Čechová. Čepro o prohraném sporu celou dobu mlčelo a ani nyní se k němu nechce příliš vyjadřovat. Šéf dozorčí rady Aleš Cincibus dokonce včera odmítl říci i to, kdy se o pravomocném platebním rozkazu dozvěděl: "Právníci mi řekli, abych takové věci neříkal. Rozkaz jsme doteď vůbec neviděli. Podle právníků byl v operaci použit stejný systém jako v případě té první pohledávky. Vypadá to na další atak na Čepro."
Policie je nicméně přesvědčena, že s "ataky na Čepro" musel pomáhat někdo z vysoce postavených pracovníků firmy. Státní zástupce Vladimír Trýzna už minulý týden řekl: Nevěřím, že "ztráta" soudních obsílek byla náhodná nebo že ji zavinili řadoví zaměstnanci. Na včerejší odhalení o dalších ztracených obsílkách reagoval stručně: "Zjišťujeme, o co jde."
Vyšetřovatelé se totiž novým problémem začali zabývat až spolu s novináři. "Čepro nás neupozornilo, že se objevila další pohledávka, i když už o ní vědělo," uvedl jeden z detektivů.
Viz. Případy spojují stejní lidé

Co Čepro prohrálo kvůli nečinnosti
Spor o 2,6 miliardy korun
Zástupci Čepra se letos v březnu nedostavili k soudu a poté ani nepodali odvolání proti verdiktu, podle něhož musí firma zaplatit soukromé společnosti Al Batal General Trade 2,6 miliardy korun.
Spor o 348 miliónů korun
Zástupci Čepra se neodvolali proti platebnímu rozkazu, který soud vydal letos v září ve prospěch firmy M Port. V obou případech Čepro tvrdí, že se kdesi ztratily obsílky od soudu.
Zdroj: (ina)