Kauza Čepro: stopa vede do firmy

Dva roky poté, co celníci upozornili na bezmála třímiliardový únik při obchodu s pohonnými látkami ve strategické společnosti Čepro, se ve firmě "pohnuly ledy". Ukazuje se, že síť lidí zapletených do podezřelých případů byla v Čepru hustší, než se dosud vědělo.
Rozruch v podniku začal v pondělí, poté, co HN zveřejnily, že Čepro za divných okolností prohrálo 2,5 miliardy korun. Na firmu, která má chránit státní ropné zásoby, je nyní uvalena exekuce.

Pracovali v Čepru

Pátrání HN v minulých dnech přineslo řadu zjištění, která kauzu přibližují k případu vyšetřovaného miliardového úniku:
1) Čepro prohrálo soud o 2,5 miliardy, aniž by se jeho právníci byť jen dostavili k soudu. Proti rozsudku se nikdo neodvolal.
2) Peníze má vyplatit firmě Venturon Investment, obchodníkovi s pohonnými hmotami a jednomu z aktérů dva roky staré celní aféry.
3) Pohledávku posléze získala společnost Al Batal General Trading, sídlící ve Spojených arabských emirátech. Jejím ředitelem je Palestinec Mohamed Shanaah, který roky podniká v Česku a nedávno dostal i český pas. Shanaah figuruje ve firmě, která se mimo jiné zabývá obchodem s palivy.
Včera přibyl bod číslo 4: Palestinec Shanaah v minulosti pracoval i pro Čepro. "Zjistili jsme to až poté, co jsme si o panu Shanaahovi přečetli v HN. Šli jsme pak do personálních spisů a zjistili, že pan Shanaah pracoval přímo pod bývalým obchodním ředitelem Čepra v oddělení nákupu a prodeje. Je to oddělení, které pracuje s největším objemem peněz," uvedla včera mluvčí Čepra Alena Čechová.
"Pan Shanaah pracoval pro Čepro od 1. 5. 2001 do 15. 9. 2001," upřesnil šéf dozorčí rady firmy Aleš Cincibus.
O Shanaahově angažmá nevěděla do včerejška ani policie. "Je to pro nás nová a zásadní informace. Zdá se, že v tomto případu není nic náhoda," uvedl zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním.
Bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan, který je v kauze celního úniku stíhán, včera Shanaahovu práci v Čepru potvrdil, teorii o propojení současných potíží Čepra s dva roky starými událostmi však odmítl. "Že bych to se Shanaahem plánoval? Nezlobte se, to je přece naprosto absurdní, až schizofrenní. Čepro prostě platí za neuvěřitelný bordel, který mají v evidenci pohonných látek." Veškerá podezření už dříve odmítl i právník Tomáš Sokol, který zastupuje Pechana a nyní i Shanaahovu firmu při vymáhání pohledávky.

Další hrozba oddálena

Šéf dozorčí rady Čepra Aleš Cincibus to vidí opačně: "Domníváme se, že ty poslední žaloby mohou být organizovaným podvodem, který kdosi připravoval."
Kroky státu a policejní vyšetřování už v pondělí zablokovaly exekuci v Čepru, nyní majetek firmy zabaven být nemůže. Podnik však se svým jměním nesmí nakládat, peníze může uvolňovat jen na běžné obchodní platby.
Stát včera prozatím odvrátil i hrozbu, že bude muset vyplatit nových 2,8 miliardy další firmě napojené na kauzu celního úniku - Tukovému průmyslu. Soud jednání odročil. Na rozdíl od případu Venturon u soudu byli i právníci Čepra.
Kdo koho znal v Čepru, str. 5


Případ za miliardy

Soud bez boje
Čepro v březnu ztratilo spor o 2,5 mld. I přesto, že jeho lidé přebrali předvolání, firma se u soudu nehájila. Dle policie musel někdo doklady v Čepru zatajit.
Exekuce v pravý čas
Půl roku po rozsudku a poté, co pohledávka změnila majitele, vyhlašuje soud na Čepro exekuci. Exekutor přišel tento týden v pondělí, v den, kdy na účtu Čepra byly asi 2 miliardy na platbu daní. Zabavení majetku zabránila policie.
známosti a vztahy
Aktéři kauz kolem Čepra se znají, někteří dokonce přímo z podniku.
(jau)