Ostravské doly mají nového majitele

Největšího zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji, firmu Karbon Invest, jíž patří OKD, Českomoravské doly a Metalimex, ovládla skupina finančních investorů. V jejich čele stojí někdejší šéf a spolumajitel Patria Finance Zdeněk Bakala, který obchod organizoval.
"Jedná se o jednu z největších průmyslových investic v regionu střední a východní Evropy," uvedla Katarina Kohlmayerová, výkonná ředitelka mezinárodní investiční banky Morgan Stanley, která byla poradcem při transakci.
Cena, již RPG Industries zaplatila, nebyla zveřejněna. "Jde o transakci srovnatelnou s prodejem Unipetrolu," řekl však Joe Cook ze společnosti Cook Communications, která nové majitele Karbon Investu zastupuje. Unipetrol vláda nedávno prodala za třináct miliard korun.

Dobrý výdělek z uhlí

Zdeněk Bakala řekl, že investice RPG Industries do Karbon Investu je dlouhodobá a jejím motivem je možnost dobrého výdělku.
"Do Karbon Investu vstupujeme proto, abychom se dlouhodobě podíleli na jeho podnikání a jako akcionáři měli přístup k ziskům z tohoto podnikání," uvedl Bakala.
Doly jsou podle něho v dobré ekonomické kondici, a proto nový vlastník nechystá žádné dramatické změny vedení ani propouštění. Prostřednictvím OKD se především chce zapojit do chystané privatizace polských dolů. Té se bude věnovat Viktor Koláček, který stejně jako Petr Otava zůstane ve vedení firmy.
Žádné změny neočekávají ani odboráři. "Bylo mi řečeno, že ve vztahu k OKD se nic nemění, včetně těžby, zaměstnanosti i kolektivní smlouvy," uvedl šéf odborů Miroslav Syrový. Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě má začít dnes.
Noví majitelé stáhnou z kapitálových trhů jak akcie OKD, tak Českomoravských dolů. Karbon Invest už také učinil první kroky k odkupu akcií od minoritních akcionářů.
Ceny akcií obou těžebních firem se včera, po zprávě o změně majitele Karbon Investu, vyšplhaly na historická maxima. Akcie OKD vzrostly na 430 korun a Českomoravských dolů na 330 korun.

Vláda nic nevěděla

Jednání RPG Industries s Karbon Investem se vedla víc než rok. Probíhala tedy i v době, kdy vláda s Karbon Investem exkluzívně jednala o prodeji menšinového podílu státu v OKD. Ten získal Karbon Invest v září, minulý týden pak splatil čtyři miliardy korun, za něž byl podíl prodán.
Na obchod se státem si Karbon Invest půjčil od konsorcia HVB Bank a České spořitelny. Noví majitelé pomohou úvěr splatit.
Vláda přitom o plánech Karbon Investu nevěděla.
"Je to překvapení pro všechny. Všeobecně se nedá říct, že vstup finančního investora je špatnou zprávou. Žádné znepokojující signály nemáme," řekl vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban pak řekl, že se představitelů Karbon Investu při prodeji menšinového podílu OKD výslovně na jejich další plány ptal. Že už delší čas jednají o vstupu finančních investorů, však nepřiznali.
"Vládu jsme neinformovali," přiznal Petr Otava.
Komentář, str. 10 Prodej všechny překvapil, str. 16

Kdo ovládne OKD

RPG Industries Ltd
Společnost se sídlem na Kypru, účelově založená kvůli koupi většinového podílu v Karbon Investu, firmě ovládající OKD. RPG vlastní skupina mezinárodních institucionálních a soukromých investorů v čele s českým finančníkem Zdeňkem Bakalou.
Londýnský Fond Přímých investic Crossroads
Významný podílník RPG. Spravuje aktiva ve výši 250 miliónů dolarů, zaměřuje se na region střední Evropy.
Charles Capital
Společnost, jejímž jediným akcionářem je finančník Bakala. Předpokládá se postupné sloučení Karbon Investu a Charles Capital.
Zdroj: Cook Communications

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru