Novela zákona o daních z příjmů, kterou minulý týden schválila Poslanecká sněmovna, přináší řadu úlev rodinám s dětmi, ale i podnikatelům. Návrh musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.
Kromě společného zdanění manželů a slevy na děti se poplatníci mohou těšit na zkrácení odpisových dob u vybraného druhu majetku či podpory financování výzkumu a vývoje.

Zkrácení dob odpisování
Počítače, kancelářské stroje či faxy se nyní budou odepisovat pouhé tři roky. Takový majetek totiž patří do první odpisové skupiny, kde se počítá se zkrácením čtyřleté lhůty o jeden rok. Nemělo by se to však týkat osobních automobilů, které by se měly i nadále odepisovat po čtyři roky.
Po kratší dobu se bude odepisovat také majetek, který je zařazen do druhé odpisové skupiny. Jedná se například o nákladní automobily, čerpadla, stroje na výrobu potravin, nápojů a textilu, nábytek a podobně. Zde by mělo dojít ze zkrácení odpisové doby z šesti na pět let. Majetek zařazený do třetí odpisové skupiny se bude odepisovat namísto dvanácti let jen deset.
"V oblasti odpisování nehmotného majetku je zkrácena doba odpisování softwaru a nehmotných výsledků výzkumu a vývoje ze čtyř na tři roky, respektive ze šesti na tři roky," říká Marek Zeman z Ministerstva financí.
Podnikatelé však s novým zákonem přijdou o možnost takzvaného reinvestičního odpočtu na nově pořízený majetek. Jeho zrušení by však mělo částečně vyvážit možnost rychlejšího odpisování vybraného majetku.

Podpora výzkumu
Novela zákona by měla rovněž podpořit podnikatele a jejich investice do výzkumu a vývoje. Byla totiž schválena nová odčitatelná položka od základu daně, a to ve výši sta procent skutečně vynaložených nákladů na projekty výzkumu a vývoje. "Tento nový nástroj podpory sleduje docílení záměru, aby výdaje na výzkum a vývoj rostly tempem odpovídajícím takzvaným Lisabonským dohodám," tvrdí Zeman.

Účetnictví od 15 miliónů
Poslanecká sněmovna dala zelenou rovněž návrhu, který měl zvýšit hranici pro vedení účetnictví.
Podle současného znění zákona o účetnictví by totiž podnikatelé s vyšším obratem než šest miliónů měli přejít k 1. lednu 2005 na podvojné účetnictví.
Podle nového znění zákona budou účetními jednotkami podnikatelé, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty, včetně plnění osvobozených od této daně, přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 15 miliónů korun. A to od prvního dne kalendářního roku.
Podnikatelům ale vznikne faktická povinnost vést účetnictví až o rok později, než předpokládali. Pokud jejich obrat přesáhne patnáct miliónů korun, vznikne jim povinnost vést účetnictví až od 1. ledna 2006.
Polepší si také firmy, které nakupují služební automobily pro své pracovníky. Nově si budou moci dát do svých nákladů i více než v současné době platných devět set tisíc korun.
Novela zákona totiž zvyšuje maximální vstupní cenu pro odpisování osobního automobilu jako daňově účinného výdaje, a to až na 1,5 miliónu korun.

Občanská sdružení a církve
V případě přijetí zákona zaznamenají změnu i občanská sdružení či církve a náboženské společnosti. Pro ty se povinnost vést podvojné účetnictví posuzuje až od počátku roku 2007. Tyto jednotky povedou zatím jednoduché účetnictví.

Část zvýhodnění neprošla
Jedním z návrhů, který měl snížit daňový základ podnikatelů, bylo zvýšení daňové odpočitatelnosti příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění zaměstnanců.
Zákon o dani z příjmů nyní umožňuje zaměstnavatelům započítat si do nákladů příspěvek až do výše tří procent vyměřovacího základu zaměstnance pro výpočet pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku. Návrh na zvýšení této hranice ze tří na sedm procent však poslanci zamítli.
Podobně měli být zvýhodněni také zaměstnanci. Pokud jim zaměstnavatel přímo přispívá na penzijní připojištění, je tento příspěvek osvobozen od placení daně z příjmů až do výše pěti procent vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti. Návrh na zvýšení tohoto limitu z pěti na sedm procent byl rovněž zamítnut.
Jak zaměstnanec, tak i jeho zaměstnavatel neplatí z příspěvku zaměstnavatele odvody sociálního a zdravotního pojištění. Tato úleva zůstává. Rovněž stále platí stávající podmínka pro daňové zvýhodnění, a to, že příspěvek musí být poskytnut přímo na účet u penzijního fondu.
"Má-li penzijní připojištění zajistit adekvátní příjmy občanů v důchodu, je nutné posílit daňovou motivaci v penzijním připojištění," tvrdí Jan Chalupa, prezident Asociace penzijních fondů ČR.
"Nezbytný růst příspěvků účastníků a zapojení mladších občanů je v podmínkách České republiky nejrychleji dosažitelné prostřednictvím změn výše příspěvků zaměstnavatelů, které jsou plošné a podporují větší vstup zejména mladší věkové kategorie," odůvodňuje Chalupa smysl zvýšení daňové motivace u penzijního připojištění.

041108-30 ()