Činohře Národního divadla nelze upřít snahu o originalitu: jako novinku pro repertoár ve Stavovském divadle zařadila Pronásledování a umučení dr. Šaldy od současného českého anonymního tvůrce. 

Dramatikova anonymita je sice motiv, s nímž se ve hře pracuje, hlavní důvod autorského utajení nelze hledat v tematické rovině, nýbrž v prozaických důvodech mediálních. Nezájem návštěvníků první scény o původní české novinky je věc všeobecně známá, proč se tedy nepokusit probudit jejich zvědavost alespoň tímto způsobem.

Pronásledování a umučení dr. Šaldy je hra, nebo možná spíš volné pásmo scén zaměřených na divadlo, lidi kolem divadla, ctižádostivé dramatiky, ředitele, herce i nápovědy. Ústředními postavami jsou divadelní ředitel Nývlt a spisovatel Šalda. První z nich je unavený pracovními povinnostmi, mezi něž počítá i spaní s herečkami, které dychtí po roli. Jeho protihráč, odepsaný stárnoucí dramatik dr. Šalda, se nakonec ve vzteku rozhodne protlačit svou hru na prkna Národního alespoň jako anonym. Mezi oběma muži se pohybuje manželka jednoho a milenka druhého, ambiciózní herečka Mexbauerová.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.