Prezident dal milost muži, který zastřelil zloděje aut

Před rokem a půl vzbudil Slavoje Hašku z Hustopečí nad Bečvou štěkot psa. Když se podíval z okna, uviděl, jak si u něj na dvoře zloděj prohlíží baterkou auto. Začal ho pronásledovat. A zastřelil ho.
Soud mu za vraždu udělil pětiletý trest. Než ale Haška nastoupil do vězení, prezident Václav Klaus mu v pondělí udělil milost.
Ani soud při rozhodování podle Klausova mluvčího Petra Hájka totiž nedokázal jasně rozhodnout, zdali Haška jednal v nutné sebeobraně, či nikoli. "Soud s ohledem na okolnosti případu uložil trest až pod dolní hranicí stanovenou zákonem," tvrdí Hájek.
Haška ani jeho právní zástupce Jiří Novák nechtěli včera rozhodnutí prezidenta komentovat.
"Nerad se k tomu vyjadřuji. Je to pro mě nová věc. Budu se ale snažit být platný společnosti, když už nemusím do vězení," řekl HN Haška.
Hustopečský případ ale zůstává nadále zčásti nejasný.
Když třiapadesátiletý myslivec a majitel rybářství Haška vyběhl s brokovnicí v rukou za zlodějem, recidivista se dal na útěk. Poté, co se dostal do svého auta, zamířil na Hašku vzduchovkou. A navíc se proti němu rozjel. V tu chvíli myslivec z brokovnice vystřelil.
Jenže jeho verze, proč po zločinci střílel, se rozcházejí. Nejprve tvrdil, že mířil pod auto. Ale zakopl, a tak zbraň vystřelila nešťastně výš, než chtěl. Později u soudu ale již říkal, že brokovnice spustila náhodou, když na něj zloděj najížděl autem. "V žádném případě jsem úmyslně nevystřelil," hájil se před půl rokem před soudem.
Státní zástupce ale jeho verzi nevěřil a požadoval pro něj mnohem vyšší trest. Haška podle něj věděl, kam míří. Jak se ale skutečně celý příběh udál, se nedokázalo nikdy přesně zjistit. Jelikož se případ udál zhruba ve tři ráno, žádní jiní svědci neexistují.
Soudce Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Rutar proto sice připustil, že myslivec mohl jednat v dobré víře, ale neuvěřil jeho verzi o nutné obraně. "Podmínky nutné obrany nebyly naplněny. Na auto střílel z boku, protože bylo prostřeleno boční okénko vozu," řekl podle ČTK Rutar. Současně odmítl požadavek obžaloby na vyšší trest. "Z listinných důkazů je zřejmé, že zasahoval proti člověku s bohatou kriminální minulostí," dodal Rutar.
Zastřelený dvaačtyřicetiletý Roman Hlavica byl policií již dříve stíhaný například za znásilnění, vydírání, podvody či ublížení na zdraví. A pravděpodobně jeho kumpáni se Haškovi tři dny po střelbě pomstili. Zapálili mu dvě auta.
Omilostnění Hašky je již druhým případem, kdy prezident Václav Klaus pomohl člověku odsouzenému za vraždu. V březnu omilostnil dvaadvacetiletého Ondřeje Gregora z Kroměříže, který zavraždil svého agresívního otce. Celkem Klaus od nástupu do úřadu udělil milost již pětačtyřiceti lidem.

Související