Kostelka povýší, v premiérově týmu nahradí Šarapatku

Je to necelý měsíc, co premiér Stanislav Gross sestavil tým svých nejbližších spolupracovníků na úřadu vlády, a už nastávají první větší změny.
Nejzásadnější je výměna sekčního šéfa, který má pod sebou například celý protokol a premiérovy poradce. Doposud jím byl Zdeněk Šarapatka, nově jej má vystřídat bývalý ministr obrany Miroslav Kostelka, který byl nyní řadovým poradcem pro národní bezpečnost.
"Jediný důvod změn je ten, aby celý systém byl funkční. Nyní se někdy stává, že pravá ruka neví, co dělá levá," prohlásila Grossova mluvčí Věra Dušková.
Proč padla volba právě na Kostelku? "Přece jen je to voják a nám nevojákům snadněji vštípí pořádek," dodala s nadsázkou Dušková.
Sám Kostelka se ke změnám nechtěl příliš vyjadřovat. "Je to zatím předčasné, vše bude dohodnuto tento týden," řekl.
S jakým postem premiér počítá pro svoji dosavadní pravou ruku Zdeňka Šarapatku, zatím není jasné. "Pokusím se to zjistit," řekla mluvčí Dušková. Později už ale nezvedala telefon.
Zdeněk Šarapatka HN večer potvrdil, že dostal výpověď. "Nikdo mi neřekl žádný důvod, na úřadu vlády prostě končím."
"Ráno jsem normálně přišel na zasedání vlády a už jsem si neměl kam sednout. Neměl jsem už ani židli, ani cedulku se svým jménem," prohlásil Šarapatka, který už pracoval v týmu expremiéra Miloše Zemana a opustil jej kvůli aféře Olovo. Tehdy veřejně prohlásil, že další ze Zemanových poradců vypracoval hanopis na Petru Buzkovou.
Za výběr svých spolupracovníků už Stanislav Gross coby premiér stačil dvakrát sklidit kritiku. Nejprve se musel zbavit někdejšího velitele roty předlistopadového pohotovostního pluku SNB Pavla Přibyla, z něhož udělal šéfa úřadu vlády. Posléze vyšlo najevo, že ředitelem premiérova kabinetu se stal Zdeněk Doležel, který byl před čtyřmi lety kvůli vážným nesrovnalostem v hospodaření odvolaný z funkce šéfa kulturního domu ve Velkém Meziříčí.

Související