Atény vybojovala jen Pažoutová

/OD NAŠEHO SPOLUPRACOVNÍKA/
Praha, 27. 7. 2004
Ještě letos na jaře téměř vše nasvědčovalo tomu, že na olympijské hry do Atén pojede stejně početná výprava českých judistů jako před čtyřmi lety do Sydney, tedy tři závodníci. Nakonec si však letenku do Řecka vybojovala pouze Andrea Pažoutová.
"Kvalifikace na OH trvala letos dva roky a byla náročnější než v minulých letech. Postup si závodníci mohli zajistit z loňského MS v Japonsku, nebo pak z kontinentálních turnajů. Nejblíže měla k účasti na OH Zdenková, které na světovém šampionátu jen těsně uniklo semifinále. Po loňských kontinentálních kvalifikacích byli na postupových místech Pokorný a Hrubý, jen krůček pak chyběl Šoukalové. Naopak Pažoutové se moc nedařilo," vrací se reprezentační trenér Michal Vachun do začátku letošního roku, kdy se start aspoň tří českých reprezentantů na OH ukazoval jako reálný.
V jarních kvalifikačních střetnutích se však štěstí na české judisty neusmálo. Šoukalová se sice protlačila na postupovou příčku, ale nedokázala ji udržet. Zdenková ztracenou podzimní formu už nenašla a sestupnou tendenci měly i výkony Pokorného i Hrubého. Jedinou zářící hvězdou se stala Pažoutová, která se na dvou turnajích probojovala až do finále a po zisku bronzové medaile na ME se juniorská mistryně Evropy z roku 1998 mohla radovat z letenky do Atén.
"Andrea má ve svých 26 letech za sebou hodně nenaplněných představ, uspokojilo ji asi jen sedmé místo na mistrovství Evropy před třemi lety v Paříži. Její letošní výkonnostní vzestup, po půlroční tréninkové stáži v Japonsku, je proto bez nadsázky udivující. Především je nutné ocenit stabilitu její výborné formy. Na výborně obsazených turnajích dokázala ve své váze do 70 kilogramů porazit téměř všechny špičkové závodnice. Dostala se do báječné psychické pohody, ztratila strach ze svých soupeřek a na největší sportovní událost letošního roku se může připravovat v klidu podle svých představ," nabízí trenér vizitku judistky, která obléká dres Sokola Hradec Králové.
Na olympiádě bude ve zmíněné váze startovat 22 závodnic, z nichž například mistryně Evropy Boschová z Nizozemska, vicemistryně světa Hernandezová z Kuby či bronzová z MS Böhmová z Německa patří do absolutně světové špičky. "Od Pažoutové čekáme kvalitní výkony a umístění do osmého místa. Současná konkurence je obrovská, ale Andrea má dostatek zdravého optimismu a cenné zkušenosti jí prozrazují, že každý je porazitelný," dodává Michal Vachun.

Související