Bývalý ministr zahraničí Geremek byl navržen na šéfa EP, ale šanci nemá

/Od naší spolupracovnice/
Někdejší polský ministr zahraničních věcí Bronis#179#aw Geremek, který v roce 1999 přivedl Polsko do NATO, byl včera oficiálně nominován centristicko-liberálním klubem v Evropském parlamentu na úřad předsedy tohoto sněmu. Přestože po pondělní dohodě lidovců a socialistů, kteří si mezi své předáky rozdělí pětiletý předsednický mandát, nejspíš ztrácí reálnou šanci se jím stát, mnoho evropských politiků tvrdí, že by se měl novým šéfem EP být politik z nového členského státu.
Profesor historie Geremek v rozhovoru pro nizozemský deník NRC Handelsblad řekl, že by se po svém případném zvolení do čela EP snažil prosazovat hodnoty, na kterých Evropská unie vznikala, čili volnost, rovnost a solidaritu. "K dosažení těch ideálů je především potřeba zvýšit náklady na kulturu a vzdělání," řekl Geremek.
Jako první kandidaturu Geremka podpořil lídr evropských zelených Daniel Cohn-Bendit. Nápadu se chytil francouzský centrista Francois Bayrou, který v EP společně s Italem Francesco Rutellim vytváří nové seskupení centristických stran pod názvem Strana evropských demokratů. Tato nová strana se nyní snaží přesvědčit Geremkovu Unii svobody, aby k nim přešla od evropských liberálů.
"Kandidatura profesora Geremka, osoby s tak výjimečným životopisem a zásluhami, je velmi vážná kandidatura a není vyloučeno, že ho Poláci podpoří," řekl šéf polské skupiny socialistů v EP Marek Siwiec. K celonárodní podpoře Geremka vyzval polské europoslance šéf pravicové strany Právo a spravedlnost Jaros#179#aw Kaczy#241#ski.
"Kdyby měl Geremek reálnou šanci stát se předsedou, polští europoslanci by pro něho měli hlasovat, protože by bylo v našem zájmu, aby se stal šéfem Evropského parlamentu Polák," prohlásil šéf polské skupiny v Evropské lidové straně Jacek Sariusz-Wolski. Ten v parlamentu zastupuje Občanskou Platformu - tedy vítěze v nedávných eurovolbách - a údajně by měl být nominován na funkci jednoho ze čtrnácti místopředsedů EP.
Geremek by ale nemohl spoléhat na hlasy všech polských europoslanců. Nepodpořila by ho především silně zastoupená populistická Sebeobrana nebo ultrakatolická Liga polských rodin. Také Zbigniew Ku#159#miuk z Polské lidové strany prohlásil, že jeho strana takovou kandidaturu nepodpoří. "Při vší úctě k panu Geremkovi nesouhlasíme s jeho nápady na Evropskou unii, zvláště ne s federací států v jejím rámci," prohlásil Ku#159#miuk. Polští lidovečtí poslanci se podle něho budou řídit strategií své evropské frakce.
Z dohody evropských lidovců a socialistů vyplývá, že pětiletý předsednický mandát si mezi sebe podělí křesťanský demokrat Hans-Gert Pöttering a socialista Josep Borrell. Liberálové disponují jen stovkou hlasů oproti asi 480 hlasům lidovců a socialistů.