"Mluvící" čárový kód vyvolá revoluci v nakupování



Čárové kódy jsou všude kolem nás, opanovaly každodenní život spojený s nákupy. Jistý český inženýr usoudil, že vyzařují mocnou negativní energii, kterou musí zkrotit. A vyřešil to: stačí čáry, nejlépe už ve výrobě, zkratovat. Od Českého klubu skeptiků Sisyfos si za to vysloužil ocenění Bludný balvan.
Urputného vynálezce čeká daleko svízelnější práce s nástupem radioidentifikačních visaček. Jsou to "mluvící" čárové kódy, které skutečně vyzařují, přesněji vysílají data. Přijímači tak mohou sdělovat prakticky cokoli. "Je to jako mít odborníka se zapisovačem, který sedí u každého vašeho náklaďáku, výrobní linky, palety se zbožím a kdykoli vám poví, co se kde děje," řekl BBC o rádiových visačkách Ken Douglas, celosvětový ředitel pro technologie ze společnosti British Petroleum.

Měl dokončit kvalifikaci

Možnosti nových visaček jsou opravdu nekonečné. Začíná to už v nákupním středisku - nikde žádná fronta u pokladny, odbavení zákazníka s nákupním vozíkem plným zboží označeného rádiovými visačkami zabere pár vteřin.
Nebo takto: nová kolekce oblečení se rychle vyprodá. Manažer logistiky však nemusí celé týdny čekat na nové dodávky zboží. Během několika vteřin ví, který ze skladů na cestě mezi Tchaj-wanem a Evropou má šaty správné barvy a velikosti, a zajistí je přes rychlý zásobovací řetězec.
A další příklad: složitý stroj odmítá pracovat. Prohlédl si totiž dělníka z nové směny. Zjistil, že má sice správný ochranný oděv, ale nedokončil potřebnou kvalifikaci (i to je totiž v čipu v jeho oblečení zakódováno). Nebo zdravotnictví, kde se počítá každá vteřina. Sestra okamžitě najde přístroj na záchranu života, který vysílá svou přesnou polohu.
Také nenechavci mají smůlu. Zloděj si například strčí pod kabát pět balíčků drahých holítek. Elektronický nákupní regál ale ví, že je to neobvyklý počet a uvědomí ostrahu.
Všechny tyto příklady nejsou hudbou budoucnosti, už fungují, zatím spíše pokusně. Největší maloobchodní řetězec na světě Wal-Mart však oznámil stovce svých předních dodavatelů, že na technologii RFID musí být připraveni od prvního ledna 2005 - jinak u firmy končí. Odborníci předpokládají, že skutečně hromadný nástup rádiových visaček nastane v roce 2006. Upozorňují výrobce, prodejce i logistické firmy, že na to musí být připraveni, pokud je nemá převálcovat konkurence.

Dražší než čárový kód

Je to však reálné, nebo se technologie RFID stane jen další investiční černou dírou bez skutečných přínosů? Rádiové visačky jsou fakticky jen vyspělejší čárové kódy, které komunikují. Jejich uplatnění závisí pouze na fantazii uživatele a jeho finančních možnostech.
Koncern British Petroleum díky nim zastavil krádeže na čerpací stanici své logistické společnosti v Jižní Africe. Stojany fungují, jen pokud u nich zastaví automobil se správnou visačkou, zatímco zloděj nedostane ani kapku.
Maloobchodní řetězec Metro v Německu společně s firmami Procter & Gamble a SAP založil Future Store. Například regály tohoto nákupního střediska budoucnosti, když v nich dochází určité zboží, upozorní skladníky, aby dodali nové zásoby.
To všechno jsou ale jen první vlaštovky. Přechod od čárových kódů na rádiové visačky je stále ještě poměrně nákladný, nehledě na určitá technická omezení (viz info). Takzvané pasívní visačky jsou malé a snadno se upevňují třeba právě na holítka, nejkradenější zboží v Evropě. Jsou také poměrně levné, jedna visačka vychází asi na deset eurocentů. Jejich dosah se však omezuje na pár metrů a vyžadují množství drahých čtecích zařízení, jejichž ceny se pohybují ve stovkách eur.
Aktivní visačky mají vlastní baterii, dobře pracují na volném prostranství, ale jsou poměrně velké a také drahé - jedna přijde zhruba na deset eur. Oproti pasívním mají ovšem daleko větší dosah a vystačí s menším počtem levných čteček.

Co kdyby šlo sledovat lidi?

Nová technologie je zatím na samém počátku. Ostatně čárovému kódu trvalo skoro čtvrt století, než se stal obecným standardem. Potenciální uživatelé zatím hledají odpovědi na množství nevyjasněných otázek.
Tak například - kolik položek je vlastně účelné sledovat? Nadnárodní potravinářský kolos Nestlé produkuje devět miliard produktů denně. "Na všechny nemůžeme lepit visačky," prohlásil technologický manažer firmy Paul Roberts.
Jak zpracovat data vysílaná milióny kontejnerů a miliardami výrobků a jak synchronizovat obrovské databáze? Kdo bude mít prospěch a kdo ponese náklady? Jisté je pouze to, že pokud by technologie RFID polykala obrovské peníze a neměla přínosy, zanikla by. Analytici však předvídají, že už v roce 2008 bude vytvářet trh v hodnotě přes tři miliardy dolarů.
Kromě nevyjasněných investic a přínosů vzniká také etický problém. Člověk se za pár let stane věšákem na visačky, které budou stále vysílat, co má na sobě a kde si to koupil. Organizace hlídající lidská práva varují - bude jej možné podle nich sledovat.
Co s tím? Možným řešením je chytré visačky u pokladen odstraňovat.
[*]
Autor je redaktorem Českého rozhlasu 2 - Praha
info
Technologie RFID má přednosti i nedostatky
+
Radiofrekvenční visačku (RFID) lze snímat, aniž by musela být v optickém kontaktu se čtecím zařízením. Odpadá ruční manipulace se zbožím, a tak klesají náklady.
Speciální visačky je možné číst i na vzdálenost stovek metrů. Zařízení používaná ve skladovém hospodářství vystačí s dosahem pěti metrů.
Čtení je rychlé. Za vteřinu jsou načteny stovky visaček.
Vysílaná data lze zadat tak, aby dávala smysl jen určitému čtecímu zařízení. To se pak zabývá jen určitým druhem zboží.
Data visačky lze jednoduše měnit ve smyslu "bylo zaplaceno", "nebylo zaplaceno". Mohou nést i složité informace jako kompletní servisní historii automobilu.
-
Visačky jsou nákladnější než čárové kódy. Při hromadném rozšíření však cena bude klesat.
Vlhkost v ovzduší ovlivňuje dosah visačky v závislosti na vysílané frekvenci.
Kov stíní rádiové vlny. Použití visaček je obtížné například na kovových pivovarských sudech.
Vyzařování z různých elektronických přístrojů může narušovat komunikaci mezi čtecím zařízením a visačkou.
Čtečka může mít potíže s rozlišením konkrétní visačky obklopené množstvím dalších.
Do visaček je možné zapisovat libovolné informace. Vyžaduje to ale ochranu před neautorizovanými zápisy. Pramen: e-centre.org.uk