Prosperující firma zn. UEFA slaví výročí

/OD NAŠEHO SPOLUPRACOVNÍKA/
Významné narozeniny má Evropská fotbalová federace (UEFA). Právě dnes je to padesát let, co byla ve švýcarské Basileji založena. Za tu dobu se z ní stala významná instituce, která je v současnosti výborně prosperující firmou a sdružuje 52 národních federací.
Oslavit abrahámoviny je velká věc a čeští fotbalisté mají to štěstí, že zrovna v tento den sehrají na mistrovství Evropy zápas s Lotyšskem. Před utkáním bude na stadiónu v Aveiru na počest narozenin UEFA vypuštěno tisíce barevných balónků, stejně tomu bude i na břehu Ženevského jezera v Nyonu, kde má federace své sídlo.

V předvečer MS 1954

Evropská fotbalová federace se narodila 15. června 1954 za účasti delegátů ze třiceti zemí. Sešli se v basilejském Hotelu Euler krátce před zahájením mistrovství světa, které v tom roce hostilo právě Švýcarsko. "Padesáté narozeniny jsou pro každého důvodem k jisté hrdosti. A ta je ještě větší, když jsme se za tu dobu dokázali z organizace bez prostředků vyprofilovat ve vlivnou a respektovanou instituci," řekl předseda UEFA Lennart Johansson.
UEFA je nyní velkou bohatou organizací. Tou se stala ale zejména až v poslední dekádě, hlavně díky výbornému marketinkovému využití fotbalu. Hodně pomohla dvanáct let stará transformace dřívějšího Poháru mistrů evropských zemí v prestižní Ligu mistrů (kuriózní je, že vznik PMEZ inicioval v březnu 1955 francouzský sportovní list L'Equipe, který navrhl osmnácti nejvýznamnějším klubům starého kontinentu založení první celoevropské pohárové soutěže). Ruku v ruce s tím dokázala UEFA vytěžit maximum z potenciálu mistrovství Evropy, které od roku 1996 hraje šestnáct zemí. "Díky úspěchu svých soutěží a síle evropského fotbalu se UEFA stala nejvýznamnější kontinentální sportovní federací světa," stojí v narozeninovém bulletinu organizace.

Bohatá organizace

O účasti v Champions League sní všechny evropské kluby, protože je pro ně zdrojem obrovských příjmů. Podle údajů finanční sekce UEFA čeká federace jen díky marketinkovým aktivitám spojeným s Ligou mistrů v příštích třech sezónách příjmy zhruba 600 miliónů eur za rok. Osmdesát procent z této sumy generují televizní práva. I když se letos snížil počet zápasů tím, že odpadly osmifinálové skupiny, UEFA chce příjmy ještě zvýšit. A to třeba prodejem vysílacích práv do Japonska, kde je od MS 2002 po fotbale velký hlad. Do roku 2006 plánuje zvýšit příjmy o 12 procent. Větší zisk by měl přinést také dosud nevýdělečný Pohár UEFA, který se od příští sezóny bude hrát podobným systémem jako Liga mistrů.
Zajímavé jsou i odměny za právě probíhající Euro v Portugalsku. Jen jako startovné dostane každá země 7,5 miliónu švýcarských franků, proti Euru 2000 je to víc než dvakrát víc. Za zlato vypsala UEFA prémii 10 miliónů švýcarských franků, poražený finalista se může těšit na šest miliónů. Kromě toho budou oceněny i body ze skupiny a případné postupy, takže šampión by si případně mohl přijít až na 27,5 miliónu švýcarských franků. Na turnaji pochopitelně nejvíc vydělá sama UEFA, příjmy odhaduje na miliardu a čtvrt švýcarských franků - náklady na pořádání evropského šampionátu ji stály cca 350 miliónů.

Knihy na památku

Na památku prvních padesáti let své existence připravila UEFA dvě luxusní knihy, které na 700 stránkách připomínají její historii. Na jejich vzniku se podíleli významní novináři, trenéři, sociologové nebo političtí a ekonomičtí komentátoři. Publikace jsou zatím určeny jen jako exkluzívní dárek jednotlivým členským federacím a přátelům evropského fotbalu, do volného prodeje se v závislosti zájmu veřejnosti možná dostanou koncem roku. Cena? UEFA na ní určitě neprodělá...