Případ Železný a nezaplacené clo za obrazy: Souboj dvou verzí


Osud bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného má do značné míry v rukou jediný člověk. Jestliže soud během nadcházejícího procesu uvěří, že George Novotný mluví pravdu, může kdysi jeden z nejvlivnějších lidí v zemi počítat s verdiktem: vinen z daňových a celních úniků. A za to Železnému hrozí několikaleté vězení.
Právě galerista Novotný je klíčovým svědkem, na kterém staví obžalobu státní zástupce. Novotný vypověděl, že se spolu se Železným před šesti lety dohodli, jak okrást stát o šest miliónů na daních a clech při dovozu cenných obrazů ze zahraničí.

Svědek: Chtěli jsme okrást stát

Verze Čechoameričana Novotného je následující: Železný koupil v Londýně a USA obrazy, a aby nemusel platit při dovozu poplatky, přivezl je do Česka jako svůj majetek Novotný. Protože je cizinec, byl osvobozen od cla.
Tohle všechno Novotný řekl policii do protokolu. Tím se stal nejen hlavním svědkem proti Železnému, současně si tak ale "vysloužil" sám stejné obvinění jako někdejší televizní magnát.
"Můj klient se plně doznal, tudíž nepředpokládám, že by od soudu odešel jako nevinný. Jeho doznání ale bude polehčující okolnost," řekl Novotného advokát Vít Široký.

Železný: To je lež

Naopak obhajoba Vladimíra Železného je postavena na tom, že Novotný si vše vymyslel poté, co se televizního ředitele neúspěšně snažil vydírat. Obhájce Železného tvrdí, že jeho klient o celním úniku vůbec nevěděl a naopak Novotnému poskytl peníze, aby příslušné poplatky při dovozu obrazů zaplatil. Novotný je nezaplatil a pak přišel za ředitelem televize a hrozil mu zveřejněním celních úniků.
"Pan Novotný si vyráběl vyděračský materiál, se kterým chtěl obchodovat, a to buď se mnou, nebo s ČNTS, která v tu dobu hledala kohokoliv, kdo by byl ochoten mne poškodit. Připomínám znovu, že většinu důkazů, které ve spisu jsou, jsem dodal policii a státnímu zastupitelství já v okamžiku, kdy se mne pan Novotný pokusil vydírat. Byl bych asi blázen, kdybych poskytoval důkazy sám proti sobě," řekl HN Vladimír Železný.
Ani tato teorie nepostrádá logiku. Novotný je totiž skutečně za vydírání Železného obviněn.
Policie a žalobce ovšem o věrohodnosti Novotného svědectví nepochybují. Opírají se mimo jiné o notářsky ověřený dokument, který Novotný o připravovaném podvodu sepsal, ještě před tím, než obrazy do země dovezl. Verzi podvodu nasvědčují i další dokumenty, které obhajoba Železného označuje jediným slovem: padělky.
"Můžeme k tomu říct jen tolik, že výsledky přípravného řízení dostatečně prokázaly oprávněnost obvinění. Proto jsme podali obžalobu," řekl státní zástupce Martin Omelka.
Vladimír Železný nicméně věří, že od soudu odejde volný. "Jsem o tom přesvědčen. V rámci tohoto případu se objevily natolik nestandardní věci, že tam podle mého názoru není šance na mé odsouzení," dodal Železný.

Rozsudek v nedohlednu?

Soudce Dušan Paška hodlal verdikt vynést ještě před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, kam Železný kandiduje. Už minulý týden se ale ukázalo, že to zdaleka není jisté. George Novotný totiž nyní žije v Americe a z jeho vlastních slov z minulých měsíců je zřejmé, že se k soudu dostavovat nehodlá. "Neutekl proto, že by se chtěl vyhnout trestnímu stíhání. Bojí se o život," tvrdí jeho obhájce Široký.
Novotný o svých obavách mluvil i ve svém jediném rozhovoru v médiích. "V Praze mi bylo vyhrožováno a policií doporučeno, abych odjel, protože nikdo neručí za mou bezpečnost," řekl Novotný v rozhovoru pro internetové Britské listy. Bližší podrobnosti o výhružkách ale nesdělil.
Soudci se zatím nepodařilo doručit Novotnému předvolání, aby se k soudu dostavil. Dnes tedy rozhodne, jestli jej bude soudit v nepřítomnosti, nebo případ odročí.

Pro ředitele přijeli ráno

Dovoz cenných obrazů, mezi nimiž byl i slavný Chagallův "Jákobův žebřík", znamenal zásadní zlom v Železného kariéře. Z mocného ředitele se stal obviněný člověk, pro kterého si policie jezdila domů za svítání, hodiny jej vyslýchala a výčet jeho údajných trestných činů opakovaně rozšiřovala. Železného před zájmem policie neuchránilo ani senátorské křeslo, jeho kolegové jej imunity zbavili.
Případ daňového úniku při dovozu obrazů není jedinou kauzou, kvůli které má Železný potíže s policií. Detektivové nicméně přiznávají, že tento příběh mají nejlépe podložený důkazy. Další trestní věci Železného se zatím k soudu nedostaly.


Kauza Železný v datech


[*] 12. 4. 2001
Pro Vladimíra Železného si poprvé přišla policie. Bylo to brzy ráno a po několika hodinách výslechů jej propustila s dvěma obviněními: poškozování věřitele kvůli složité operaci s lichtenštejnskou nadací Astrona, kterou podle policie hodlal poškodit své věřitele ze CME, a za celní a daňové úniky při dovozu obrazů.

[*] 13. 11. 2001
Železný je znovu zadržen, dva dny zůstal v cele, soudkyně jej ale nakonec propustila a odmítla uvalit vazbu.

[*] 14. 1. 2002
Policie si znovu přišla pro Železného a spolu s jeho právníky jej obvinila z účelového převádění majetku, kterým se chtěl vyhnout splacení svého miliardového dluhu firmě CME.

[*] 27. 10. 2002
Železný byl zvolen senátorem.

[*] 5. 12. 2002
Policie žádá Senát, aby zbavil Železného imunity. Chce mu sdělit i další obvinění: za mnohamiliónové daňové úniky roku 1996, za snahu zbavit se svého podílu v TV Nova a za majetkové přesuny mezi Železným a jeho manželkou během rozvodu. Senát jej ke stíhání vydal.

[*] 7. 6. 2004
Vladimír Železný má poprvé stanout před soudem.
ina