Pondělní vystoupení Petera Gabriela v T-Mobile Areně zjevně uspokojilo většinu jeho letitých fanoušků, kteří na koncert přišli v hojném počtu. Hala téměř praskala ve švech, naplněná davem postarších rockerů, kteří si přišli užít hvězdu svého mládí.

"Škoda, že jsme tyhle kapely nemohli vidět, když byly v největší ráži," posteskl si na adresu opožděných vystoupení hvězd 70. a 80. let jedna "mánička". 

Gabrielův vůbec první český koncert však zdaleka nebyl jenom nostalgickou připomínkou zašlých časů. Mladší publikum by mohlo být velice překvapeno, jak moderně koncert zněl - paradoxně moderněji než současné idoly mládeže, které bodují retro zvukem.

Pravdou ale je, že mladší fanoušci by byli asi zaskočeni chováním návštěvníků - dav pivem posílených rockových samorostů vzbuzoval v okolostojících nemalé zděšení. "Peťo, jeď," povzbuzovali ho ze zadních řad. "Nauč se česky," reagovali duchaplně na občasné Gabrielovy promluvy v angličtině - přitom ale právě množstvím naučených českých slov a vět interpret na scéně až udivoval.

Nepůsobil přitom jako někdo, kdo publiku podlézá: nevnucoval se starými hity, z nichž zařadil jen některé, naopak se snažil upozorňovat na nové skladby (úspěšná byla například píseň White Ashes). Dával najevo, že sleduje aktuální trendy: zvuk měl, stejně jako na deskách, velmi současný, poučený elektronickou scénou. Ve světelném parku nemohlo chybět několik stroboskopů, ale přitom díky nezaměnitelnému hlasu patřila show stále Gabrielovi, ať hrál hudbu ze 70. let, nebo z letoška.

Pokud někoho strkání a pořvávání davu rockerů donutilo opustit dlouhý koncert před koncem, nemusí být zklamán: záznam vystoupení z turné se právě v těchto dnech objevil na DVD, takže tato vydařená koncertní šňůra nezmizí v propadlišti dějin beze stopy.

Související