V boji proti šedé ekonomice vytáhne kabinet Vladimíra Špidly v příštích dnech další "trumf": Od července začne pracovat finanční policie, která prolomí daňové tajemství.
Napříště budou specialisté z nové jednotky bez větších obtíží listovat v daňových přiznáních. Až dosud mohli policejní vyšetřovatelé nahlížet do daňových záznamů jen se souhlasem státního zástupce. Nenápadné, ale přitom podstatné rozšíření pravomocí policie se podařilo vládě prosadit v zákoně o omezení plateb v hotovosti.
Právě nové pravomoci dráždí opoziční politiky. "Je to další vpád do soukromí občanů. A to nemluvím o politickém zneužití," tvrdí místopředseda ODS Petr Nečas. Obává se, že policisté z finanční policie se stanou prodlouženou rukou vládních stran, které spřízněné důstojníky budou využívat k likvidaci politických oponentů. Stačí podle něj, aby prohledali daňové záznamy a vytáhli na veřejnost nalezené nesrovnalosti.
"Je to hloupý argument. Už dnes mohou do daňových přiznání nahlížet úředníci sociální správy. Proč se politici nebojí, že údaje z daňových přiznání zneužijí tito státní zaměstnanci," argumentuje Jaroslav Macháně, náměstek policejního prezidenta, jenž na vznik nové jednotky dohlíží.
Podle ministra vnitra Stanislava Grosse, jenž se o vznik útvaru zasadil, to byl nezbytný krok. Jako hlavní argument používá čísla z policejních statistik. Daňové delikty způsobují v Česku miliardové škody. "S novými formami kriminality nelze bojovat prostředky starými čtyřicet let," říká ministr.
Když kritici vyjmenovávají, co dalšího jim na vznikající finanční jednotce vadí, zmiňují celníky. "Sociální demokraté si zřízením finanční policie odškrtli jeden z předvolebních slibů a zároveň zařídili sociální zaopatřovací ústav pro celníky, jejichž úřady se ruší," uvádí Nečas.
Jenže minimálně v jednom bodě se Nečas mýlí. Třebaže papírově přejde tři sta nových míst na finanční policii z celní správy, počet bývalých celníků, kteří budou v útvaru nakonec pracovat, se dá spočítat na prstech jedné ruky.
Do nadstandardně vybavené jednotky se nyní hlásí přibližně tisíc policistů z celé republiky. Ti musí projít sítem výběrového řízení. Požaduje se vysokoškolské vzdělání, odborné znalosti daňové problematiky a policejní práce, musí také znovu složit psychotesty.

Ovoce sčítat nebudou
Detektivové a finanční specialisté budou mít za úkol pátrat po nejzávažnějších daňových deliktech, v nichž škoda přesahuje padesát miliónů korun. "Představa, že se budeme probírat účty stánkařů, kteří prodávají pomeranče, je scestná," dodává kriminalista, jenž se podílí na zrodu útvaru.
Bílých míst, která budou muset zmapovat, je řada. Například byznys s alkoholem.
"Kdyby se podívali na obchodování s lihovinami, byla by to záslužná činnost. Odhadem pětatřicet procent lihovin se u nás prodává bez dokladů. Když se finanční policii podaří ohlídat tuto oblast, ročně stát získá až tři miliardy korun," odhaduje Emilie Hnízdilová, ředitelka společnosti Starorežná Prostějov.
Kromě daňových úniků budou finanční policisté vyšetřovat praní špinavých peněz a dohledávat majetky, které se budou snažit podvodníci a zločinecké spolky před státem zatajit.
"Díky změně legislativy můžeme majetek zmrazit ještě před zahájením trestního stíhání. Dříve se nám nedařilo ukradené peníze zabavovat, protože obvinění stačili všechen majetek převést na třetí osoby a my jsme na něj už nedosáhli," vysvětluje policejní náměstek Macháně.

Finanční policie