Praha, 11. 5. 2004
Policie jde do korupce ve fotbalu zostra, hlásaly v minulých dnech titulní strany novin. Osmnáct celníků je obviněno kvůli braní úplatků, zněly další. Opravdu se policie probudila a odstartovala tažení proti korupci? "Já bych byl velmi skeptický. Dobrá zpráva to bude až v okamžiku, kdy se případy dotáhnou do konce," míní sociolog a spoluautor knihy "Korupce na český způsob" Pavol Frič.


hn: Policie vůbec poprvé obvinila rozhodčí z úplatkářství. Jak podle vás tyto zprávy vnímá veřejnost?
Řekl bych, že takové akce u nás vyvolávají spíš reakci: Aha, další skandál. Společnost uvěří, že se s korupcí začalo bojovat, až v okamžiku, kdy se stíhání nebude týkat jen malých ryb. A až podezřelí či obvinění lidé budou potrestáni. Zatím se tak v lidech pouze utvrzuje přesvědčení, že korupce je všudypřítomná.
Pokud to bude další z řady skandálů, který vyzní do ztracena, pohled lidí to nezmění.


hn: Jak na sérii obvinění lidé reagují?
U nás se okamžitě začne mluvit o někom v zákulisí, kdo v tom také jede a chce poškodit tu druhou stranu. Hned se za vším vidí komplot a utíká se od podstaty případu. Lidé vědí, že sice o korupci jde, ale zároveň tuší, že to, co se představuje v médiích, nemusí být úplně pravda. Dokud lidé na vlastní oči neuvidí, že padají za úplatky tresty, tak to bude horší a horší.

hn: O uplácených fotbalových zápasech se mluví léta. Nezaspala trochu policie?
Neviděl bych vinu jen u policie. Ona nemůže všechno hlídat, mít špióny ve všech sportech.
Problém je spíše v tom, že chybí samoregulace dotčených institucí. Třeba právě fotbalový svaz, který by měl sám dávat podněty k prošetření, se naopak snaží všechno tutlat.
Nikdo z nich nikdy neřekl: Tak a teď fotbal od korupce očistíme. Naopak tvrdí, že není na nich, aby něco vyšetřovali. V Česku se zkrátka za takové "malichernosti", jako je korupce, neodstupuje.


hn: Zvládnou podle vás vyšetřovatelé vůbec rozplést letité vztahy funkcionářů v profesionálním sportu, které se budovaly léta?
Jestliže budou policisté chtít případ dotáhnout až do konce, budou to mít nesmírně obtížné. Budou totiž vzdorovat systému, který je nakonec zničí. Ti jednotliví policisté musí jít proti celému systému, který bude usilovně pracovat proti nim. Musí počítat se silnými tlaky: budou se je snažit zdiskreditovat, budou se je snažit odvolat. To je ostatně známá věc už z minulosti. Kdykoli se objevil velký korupční skandál, policisté čelili velkému tlaku a ne všichni to ustáli.


hn: Kromě fotbalu a celní správy se mluvilo rovněž o hokeji. Je správné, aby politik od podnikatele přijal pozvání do luxusní lóže na zápasy, na něž není možné běžně sehnat lístky?
To je jasný úplatek. Politik je okamžitě zaháčkovaný a podnikatel za ním může kdykoli přijít s jakoukoli žádostí. Od té chvíle se politik stává jeho člověkem. Ve slušné demokracii je to nepřípustné. Takové věci jsou v zahraničí zakázány. Pokud se něco podobného provalí, politik musí odstoupit. U nás nejsou žádná pravidla pro lobbing. Když se u nás setká politik s podnikatelem, většinou se dohadují o tom, jak by si mohli navzájem pomoci: My vám přispějeme na volební kampaň a vy nám schválíte to a to.


hn: Proč se Česku vlastně tolerují věci, které jinde možné nejsou?
Není se čemu divit. Vždyť i prezident létá do zahraničí se soukromou leteckou společností a vysvětluje to tím, že šetří peníze státu. Možná něco skutečně ušetřil, ale ta společnost má od toho okamžiku na něj přímý kontakt a on se musí cítit zavázaný.


hn: Jak si podle vás stojí v boji s korupcí Špidlův kabinet?
V mých očích špatně: Neustále se dozvídáme o neprůhledných veřejných zakázkách, a když někdo navrhne přísný zákon o konfliktu zájmů, ve vládě podporu nenajde.