Policejní "akce fotbal" se rozrůstá

Vyšetřování machinací ve fotbale nabralo na síle: nejde už jen o úplatky pro rozhodčí, protikorupční jednotka policie začala zkoumat i hospodaření klubů. A zabývá se také využíváním státních a městských dotací, z nichž mají užitek prvoligové celky.
HN získaly informace o rozsáhlé akci z fotbalových i policejních kruhů. Bez bližších detailů je následně potvrdil náměstek protikorupční služby Milan Šiška: "Prověřujeme korupci ve fotbale jako takovou, netýká se to jen rozhodčích. Ale podrobnosti nyní říkat nebudeme."
Policie se už například obrátila na některé prvoligové kluby a vyžádala si doklady, které souvisejí s přestupy hráčů. Machinace s milióny, které kluby a agenti inkasují za prodej fotbalistů, umožňují vytvořit černé fondy na úplatky.
"Dělá se to tak, že se prodávající a kupující dohodnou na skutečné přestupové částce, v účetnictví se ale objeví suma třeba o pět miliónů nižší. Těch pět, na které nejsou doklady, se pak používá na úplatky," popsal situaci majitel jednoho z klubů, který vzhledem k policejnímu vyšetřování trval na anonymitě.

Přestupy ve Spartě

Jedním z klubů, o který se policie zajímá, je nejbohatší celek ligy Sparta. "Můžu potvrdit, že jsme předali protikorupční jednotce spis, který se týkal přestupů hráčů. Nikdo obviněn ještě nebyl," řekl Jiří Tauber z pražské kriminální policie. Policejní akci potvrdil i generální ředitel Sparty Miroslav Pelta: "Jsem ale přesvědčený, že jsme nic protizákonného neudělali. Jestli to dobře chápu, týká se to agentů."
Další klub, kvůli němuž policie v dubnu dokonce vyslýchala několik svědků, je Jablonec. V tomto případě jde o starší záležitost, která se týká předchozího vedení. "Ptali se třeba na věci kolem reklam. Vypadalo to, že hledají daňové úniky a černé peníze," uvedl funkcionář, který je o výsleších informován.
Současné vedení Jablonce se k věci nechce vyjadřovat. "Ředitel je vážně nemocný a stejně by o korupci nechtěl mluvit," prohlásil šéf správy klubu Ladislav Kavan.

Co bude s dotacemi?

Úřady se tak vůbec poprvé začínají zabývat zákulisím byznysu, do něhož daňoví poplatníci ročně přispívají stovkami miliónů dotací a který je úzce spojen i s politikou. HN loni v prosinci upozornily, že stát nedokáže své investice do fotbalu ohlídat. Stává se tak, že peníze určené pro mládež ve skutečnosti využívají bohaté akciové společnosti, které vlastní prvoligové celky.
Ministryně školství Petra Buzková nyní připustila, že je na čase to změnit: "Současný způsob skutečně není vyhovující. Intenzívně přemýšlíme, jak způsob rozdělování dotací do sportu změnit." Podrobnosti ale zatím nesdělila.
Nejvíc informací o dotacích detektivové dosud nasbírali k uherskohradišťskému Synotu, jehož manažera stíhají pro korupci. Synot - rovněž jeden z bohatých klubů ligy - využívá za jednu korunu stadión, jejž mu za bezmála 200 miliónů korun postavilo město a stát.
Kromě podezření, že Synot uplácel rozhodčí, nyní kriminalisté začali zkoumat i další aktivity tohoto klubu. "Je pravda, že i okolnostmi souvisejícími s dotacemi a podmínkami, za nichž klub využívá stadión, se zabýváme," řekl náměstek protikorupční služby Šiška.

Vyšetřován je i svaz

Dosud největší skandál ve vrcholovém fotbalu se začal dotýkat i samotného fotbalového svazu. Mezi dokumenty, které si policie od funkcionářů vyžádala, jsou i ty, které se vztahují k nominacím rozhodčích na jednotlivé zápasy.
O nich rozhoduje svazová komise rozhodčích. A policie zkoumá podezření, zda kluby neuplácejí i samotnou nominaci sudích. "Způsob, jakým se rozhoduje o tom, který rozhodčí bude pískat konkrétní zápas, nás samozřejmě musí zajímat," dodal bez bližších podrobností náměstek Šiška.