Americký film Zamilovaný Shakespeare (z roku 1998) oživil postavu nejslavnějšího dramatika všech dob. Píše se rok 1593 a devětadvacetiletý bohém (Joseph Fiennes) má potíže s psaním nové hry. Inspirace se dostaví ve chvíli, kdy se z mladého herce vyklube sličná lady Viola (Gwyneth Paltrowová). Její dobrodružství s bezradným autorem se brzy začne podobat zápletce příběhu o Romeovi a Julii...

Režisér John Madden natočil nadčasovou alegorii o prolínání divadla a reality. Hvězdně obsazené vyprávění se odehrává v historických kulisách a osciluje mezi několika žánry. Je nekonvenčním životopisem, milostnou romancí, převlekovou komedií, průhledem do mravů alžbětinské doby i mystifikací o procesu tvorby. Vynalézavé dílo, na jehož scénáři spolupracoval známý britský dramatik Tom Stoppard, získalo sedm Oscarů. Při jejich udílení triumfovalo nad jiným slavným filmem - Spielbergovým válečným dramatem Zachraňte vojína Ryana. Roli královny Alžběty ztvárnila Judi Denchová známá z nejnovějších bondovek.

"Shakespeare mohl být katolík nebo protestant, homosexuál nebo heterosexuál. Je plný záhad," uvedl jeho představitel Joseph Fiennes. "Někde jsem dokonce četl, že prý byl možná nemanželským synem Alžběty I. Nakonec jsem se na všechno vykašlal a nehrál jsem ho jako pana Shakespeara, ale jako normálního Willa. Stoppard mu dokázal dát takový lidský rozměr, že si každý může o tomto přeludu udělat vlastní názor," dodal protagonista Maddenova filmu.

"Nápad na ten film dostal můj syn," prozradil druhý ze scenáristů Marc Norman. "Přemýšlel jsem o něm asi tři roky a k tomu příběhu o Shakespearovi jsem vymyslel spoustu špatných přístupů. Jenže najednou jsem si uvědomil, že jsem v podobné situaci, jako byl on. Shakespeare byl profesionální spisovatel ve velmi konkurenčním a kapitalistickém zábavním průmyslu Londýna konce šestnáctého století," objasnil Norman.

Související